Menu
Úvod  › 

První pomoc pro unavené oči

Budíte se ráno s takovými kruhy pod očima, že vypadáte jako panda? Pokuste se získat zpátky svůj přitažlivý vzhled a zvládnout unavené oči pomocí několika triků.

Pytle pod očima a oteklá víčka nejsou úplně ideálním začátkem nového dne. Pokud se budíte každý den s napuchlými víčky, za nimiž pracně hledáte oči, je načase s tím něco udělat.

Za kruhy pod očima a otékajícími víčky může stát celá řada faktorů. Prvním, který můžete jen těžko ovlivnit, je dědičnost. Mezi položkou očního víčka a podkožní tkání je tenká membrána a příčinou nateklých víček a "pytlíků" pod očima jsou tzv. tukové prolapsy - tj. tukové váčky které se tlačí ven z očnice přes tuto tenkou membránu právě do prostoru víček. Mezi další příčiny patří nedostatek spánku, alergie, hormonální změny, zadržování vody organismem, stres, špatný jídelníček, či častá konzumace alkoholických nápojů.

První pomoc

I když zřejmě nejste zvyklí používat kosmetické přípravky, smiřte se s tím, že okolí očí potřebuje kosmetickou péči bez ohledu na pohlaví. Jestliže si ráno umyjete obličej mýdlem s jelenem a pak ho pořádně vydrhnete ručníkem, těžko se můžete divit, že máte začervenalé, opuchlé oči.

Pokud na oteklé oči trpíte, nestyďte se investovat do zvlhčujícího krému, který budete aplikovat každý večer na oční víčka. Ráno umyjte obličej studenou vodou a pokud je to nutné, přiložte na spodní víčka kostky ledu. V létě používejte za každých okolností opalovací krém. Pokuste se omezit stres, zásobovat tělo dostatkem vitamínů a pravidelně provádět jednoduchý cvik na oči (přiložte ruce na spánky a krouživými pohyby vytahujte kůži směrem dozadu, během dne opakujte tento cvík několikrát).

Zdravý spánek, dostatek odpočinku, dostatečný pitný režim, pravidelný a vyvážený jídelníček a minimum stresu představuje ty nejúčinnější zbraně proti pytlům pod očima. V nejhorším případě můžete samozřejmě také sáhnout k plastické operaci. Blepharoplastika spočívá v odstranění přebytečné kůže z horních očních víček, někdy též svalu a odstranění tukových prolapsů, jsou-li výrazné. Provádí se zpravidla jen v místním znecitlivění. Operace dolních víček spočívá hlavně v odstranění prolapsů a zpevnění kruhového očního svalu.

Domácí recepty

1. Přelijte jednu čajovou lžičku černého čaje čtvrtkou šálku vařící vody a nechte půl hodiny vyluhovat. Namočte do odvaru vatové tampony a přiložte na jednu až dvě minuty na oční víčka, vyměňte a opakujte třikrát až čtyřikrát. Poté opláchněte víčka studenou vodou a případně naneste výživný krém.

2. Jednu polévkovou lžíci chrpy polní zalijte sklenicí vařící vody a nechte dvacet minut luhovat. Do teplého odvaru namočte kosmetické tampóny a nechte na očích působit patnáct až dvacet minut.

3. Nakrájejte syrovou bramboru na tenké plátky, přiložte na oči a nechte působit přibližně půl hodiny.

4. Přelijte šálkem vroucí vody čajovou lžičku šalvěje a nechte vychladnout, aby byl výluh vlažný. Aplikujte na oční víčka a nechte působit několik minut.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články