Menu
Úvod  ›   › 

Stres vaše astma zhorší

Vědci zjistili spojitost mezi astmatem a mozkovou aktivitou. V čím větším stresu se nacházíte, tím závažnější bude váš astmatický záchvat.

Ten, kdo trpí astmatem, tuto skutečnost může potvrdit: stresující situace může zapůsobit jako katalyzátor astmatického záchvatu. Ať už se jedná o náročný den v práci, autonehodu, nebo hádku s partnerkou, stresový incident může vést k dušnosti i rozvinutému záchvatu nemoci. Nová studie publikovaná v magazínu The Proceedings of the Natural Academy of Sciences upozorňuje na zcela evidentní souvislost mezi astmatem a stresem. Jedná se o první výzkum, který explicitně popisuje souvislost mezi astmatem a mozkem.

Astmatem trpí na světě miliony lidí. Jedná se o imunitní poruchu, která způsobí, že se svaly kolem průdušek vedoucím k plicím se křečovitě stáhnou. Určité stimuly jako je například pyl, prach, potravinové alergie, ale i výrazný stres mohou vést k tomu, že astmatik začne lapat po dechu a bojovat o každý nádech. I když astmatický záchvat může být i smrtelný, většina nemocných se naučí postupem času rozpoznávat varovné signály a pomoci si sami (většinou inhalátory).

V minulosti bylo provedeno už několik studií, které se zabývaly možnou spojitostí mezi stresem, emočním vzrušením a astmatickým záchvatem. Jedna z nich popisuje, jak byli vysokoškolští studenti náchylní k zánětům průdušek vystaveni zvýšenému stresu v průběhu zkouškového období. Nicméně v novém výzkumu, který vedl profesor Richard J. Davidson, se poprvé monitorovaly mozkové vlny v průběhu astmatického záchvatu. Během experimentu bylo šest respondentů trpících mírnou formou astmatu vystaveno podnětům, které provokují astmatický záchvat.

Záchvat probíhá ve dvou fázích. V první se po vystavení alergenům uvolňují chemikálie, které způsobí, že svaly v hrudníku se stáhnou. Poté následují uvolnění dalších chemikálií, které způsobují zánět. Vědci zjistili, že mozková aktivita se v obou fázích záchvatu liší. V průběhu experimentu byli respondenti požádáni, aby četli slova. Některá z nich byla neutrální a jiná se vztahovala přímo k astmatu (kašel, dušnost). Vědci zjistili, že slova, která se vztahovala k astmatu, vyvolávají rozdílnou reakci v částech mozku vyvolávající záchvat. Jde tak o potvrzení předpokladu, že mezi mozkovou aktivitou a závažností astmatického záchvatu existuje přímá souvislost.

Nicméně autoři výzkumu upozorňují na to, že skupina respondentů byla příliš malá na to, aby bylo možné dělat zevšeobecňující závěry.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články