Menu
Úvod  › 

Mýty a fakta o artritidě

Myslíte si, že se týká jen důchodců? Omyl, artritida vás může potkat už ve dvaceti a velmi vám znepříjemnit život. Tady jsou fakta, která byste měli o této nemoci znát.

I když se artritida označuje obvykle jako zánět kloubů, ve skutečnosti jde o souhrn téměř stovky různých neduhů, které postihují pohybový aparát, uvádí magazín Health. Zdaleka nejčastější formou je osteoartritida, známá také jako artritida z opotřebení, která postihuje a ničí chrupavkovité zakončení kostí.

Osteoartritida je komplikovaným onemocněním, kdy dochází k poškození buňky chrupavky (a dalších buněk přímo v kloubu a kolem něj). V normální chrupavce je pomalý úbytek buněk rovnoměrně vyvažován růstem nových zdravých buněk. Jenže v případě osteoartritidy probíhá úbytek buněk mnohem rychleji a časem se projeví na celkovém počtu buněk. Důsledkem úbytku chrupavky je tupá bolest kloubů, nebo jejich ztuhlost.

1. mýtus: Osteoartritida nepostihuje mladé lidi.

Osteoartritida se může objevit už po dvacátém roce. Typická je zejména u sportovců, kteří prodělali řadu drobných zranění kloubů, nebo u lidí, kteří mají za sebou větší úraz.

2. mýtus: Když vás bolí klouby, měli byste se vyhýbat cvičení.

Klouby, které vykazují symptomy zánětu - otoky, zapálení, zarudnutí - by měly být léčeny klidem a ledem. Pokud jsou však příznaky chronické a v kloubu neprobíhá aktivní zánět, dobře zvolené cvičení může pomoci posílit kosti a klouby. Pohyb zaměřený na spodní část těla (jízda na kole, plavání, chůze, nebo kontrolované posilování) může zlepšit projevy osteoartritidy a navíc může zpomalit postup nemoci.

3. mýtus: Výživové doplňky nefungují.

Víc než pětatřicet klinických studií prokázalo, že glukosamin a chondroitin jsou účinnými látkami při zmírňování bolestí kloubů, jejich ztuhlosti a zlepšují jejich funkci. Důkazy o účinnosti glukosaminu a chondroitinu jsou tak silné, že Evropská organizace pro revmatologii (EULAR) doporučuje užívání těchto doplňků pro léčbu osteoartritidy. Ze závěrů studií totiž vyplývá, že glukosamin a chondroitin jsou extrémně účinné v tlumení bolesti a zlepšování symptomů osteoartritidy. Kromě toho tyto látky zabraňují rozvoji nemoci a dokonce pomáhají zlepšit i stav chrupavky.

4. mýtus: Pro zdraví kloubů je složení jídelníčku nepodstatné.

Kromě obecně známých doporučení typu snížení tělesné váhy, aby klouby nesly menší zátěž, existuje mnoho potravin, které pomohou vašemu tělu bojovat s osteartritidou. Omega-3 mastné kyseliny obsažené ve lněném semínku a rybách (především v lososu, sardinkách a slanečcích) mají protizánětlivý efekt na klouby. Antioxidanty, které obsahuje ovoce a zelenina, navíc pomáhají zpomalit poškození chrupavky přítomné při osteoartritidě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články