Menu
Úvod  › 

10 tajných funkcí mozku

Mozek je pravděpodobně nejtajemnějším lidským orgánem, o kterém toho ještě spoustu nevíme. Přinášíme vám deset funkcí, kterými lidský mozek disponuje, a o kterých možná nemáte ani tušení.

1. Naše krátkodobá paměť dokáže uchovat jen sedm položek

Lidé mají tři formy paměti: smyslovou, krátkodobou a dlouhodobou. Dlouhodobá by se dala přirovnat k pevnému disku počítače a krátkodobá ke skladišti s velmi malou a omezenou kapacitou. V krátkodobé paměti se uskladní od pěti do devíti položek; průměrný člověk v ní udrží sedm objektů. Nicméně mozek lze vytrénovat, aby se kapacita krátkodobé paměti zvětšila, pokud člověk sdružuje objekty do tématicky souvztažných skupin.

2. Žlutozelená je nejnápadnější barva

Vnímání barev zajišťují čípky. V lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu tedy zajišťují vnímání všech barev. Žlutozelená barva je přesně uprostřed viditelného spektra. Právě proto je tato barva často používána psychology, umělci a v mnoha dalších oborech jako uklidňující a zároveň nejnápadnější (proto se například také bezpečnostní vesty vyrábějí v této barvě).

3. Vaše podvědomí je chytřejší než vědomí

Podvědomí je rozhodně mocnější než vaše vědomá sféra. V jedné ze studií byl například respondentům na okamžik ukázán složitý obrázek. Poté měli bez přemýšlení a okamžitě říct, kde se na něm nacházejí určité předměty. Většina lidí zvládla úkol okamžitě. Další skupina dostala stejný úkol, ale měla mnohem víc času k přemýšlení, nicméně dosažené výsledky byly horší než v případě první skupiny.

4. Intelektuální činností se mozek neunavuje

Je dokázané, že tok krve do mozku během výkonu ho udržuje v aktivním a bdělém stavu a nezáleží na tom, jak dlouho trvá, uvádí magazín Health. I když se po celodenní duševní aktivitě můžete cítit unavení, jde jen o emoční stav, mozek sám není unavený nikdy.

5. Modlitba má na mozek pozitivní dopad

Výzkumy dokázaly, že v průběhu modlení mozek přestává analyzovat a odpoutává se od reality. Stejně jako při meditaci se v mozku objevují delta vlny, které jsou typické pro děti v průběhu prvních šesti let jejich života. Vědci tím také odůvodňují skutečnost, že lidé, kteří se pravidelně modlí, jsou méně často nemocní a rychleji se zotavují.

6. Pravidelný trénink mozku pomáhá předcházet jeho onemocnění

Studie ukazují, že pravidelný trénink mozku pomáhá předcházet rozvoji Alzheimerovy choroby. Kdykoli se tak naučíte něco nového, nebo vyzkoušíte novou netradiční aktivitu, rozvíjíte nejen mozek ale snižujete i pravděpodobnost onemocnění. Stejně tak má podle vědců blahodárný vliv komunikace s lidmi, kteří jsou inteligenčně na výši.

7. Mozek určuje polohu těla podle stínu

Mozek při identifikování polohy těla v prostoru využívá mimo jiné i stíny. Z nich usuzuje, v jaké pozici vzhledem ke svému okolí se naše tělo aktuálně nachází.

8. Pro správné fungování mozku je nutné pít dostatek tekutin

Mozek, stejně jako celé naše tělo, se skládá z přibližně 75% z vody. Proto je důležité zásobovat ho dostatkem tekutin, pokud má správně fungovat. Takže pokud například držíte přísnou hladovku a nedodržujete pitný režim ve snaze zhubnout, ztrácíte nejen přebytečné kilogramy ale také výkonnost mozku.

9. Mozek vstává později než tělo

Vaše intelektuální schopnosti ihned po probuzení jsou mnohem nižší než například po probdělé noci nebo při mírné intoxikaci. Ranní rozcvičku byste proto měli dopřát nejen svému tělu ale i mozku. Vědci nedoporučují zapínat hned ráno televizi, mnohem lepším způsobem, jak si procvičit mozek je přečíst si ráno kousek knihy, vyluštit křížovku nebo složit puzzle.

10. Mozek rozumí lépe řeči mužů než žen

Mužské a ženské hlasy působí na různé části mozku. Ženské hlasy jsou více melodické, pohybují se ve vyšších frekvencích a rozsah frekvencí je širší než u mužských hlasů. Lidský mozek musí k dekódování toho, co ženy říkají, použít přídatné zdroje, mužskému hlasu rozumí snáze. Mimochodem lidé, kteří mají sluchové halucinace, slyší obvykle mužské hlasy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články