Menu
Úvod  › 

Shodnete se s partnerkou v posteli?

Možná se shodnete při sexu, ale jak to máte se spánkem? Jste noční pták, zatímco ona je v pohotovosti od časného rána? Čtěte, co o vás vypovídá odlišný spánkový rytmus a co s tím můžete dělat.

Vy jste schopný dívat se na televizi nebo si číst hluboko do noci, kdežto ona usíná chvíli po zprávách, ale ráno je nejčilejší už před rozedněním. Neshody ve spánkovém režimu se vám mohou zpočátku jevit jako neškodné a roztomilé, ale časem mohou přerůst ve skutečný problém.

Problém jménem chrápání

Pokud se nemůžete shodnout ve spánkovém režimu, rozhodně v tom nejste sami. Podle celosvětových statistik se tři ze čtyř dospělých pravidelně budí v průběhu noci, chrápou, budí se předčasně nebo mají jiné problémy se spánkem. Když National Slep Foundation (NSF) dělala výzkum mezi ženami od osmnácti do čtyřiašedesáti let, víc než polovina z nich uváděla, že několik nocí v týdnu má problémy se spánkem. Ty se potom projevují únavou a nedostatkem energie následující den.

Viník? Ve většině případů chrápání nebo jiný problém v shodě se spánkovým režimem jejich partnera. Odborníci na spánek se shodují, že chrápání, které v některých případech může být příznakem vážného zdravotního problému, reprezentuje největší konflikt mezi partnery (ve spánkové oblasti).

Ve spánkovém režimu partnerů však může existovat celá řada dalších překážek. Jde například o rozdíly v tělesné teplotě, které jsou příčinou klasických sporů, jestli na noc otevřít nebo zavřít ložnicové okno.

S věkem to bude horší

Zpočátku se vám spánkové nesrovnalosti zdají jako nepodstatný detail, kterým není potřeba se nijak zvlášť zabývat. Je to logické, protože jste zamilovaní a ochotní mnohé věci tolerovat. Postupem času vám to začne lézt stále víc na nervy.

"Je jasné, že pro starší páry jsou nesrovnalosti ve spánkovém režimu mnohem větší problém," říká Paul Rosenblatt z univerzity v Minnesotě pro Journal of the Clinical Slep Medicíně. "Sex už dávno není tím hlavním v jejich životě, chrápání získává na významu a navíc se zvyšuje počet návštěv toalety v průběhu noci. To je také často důvod, proč řada starších lidí odmítá sdílet postel se svým partnerem."

Dalším častým problémem je nespavost. Odborníci přitom varují, že mnoho lidí trpí nespavostí celé roky, aniž by vyhledali odbornou pomoc. Jenže k překonání nespavosti nestačí jen natřást si polštář. Je nutné, aby příčinu odhalil lékař.

Stále víc párů v jakémkoli věku řeší spánkové neshody oddělením postelí i ložnic. Podle výzkumu spí přibližně 23% párů odděleně. V USA nebo Británii je to dokonce jedna čtvrtina párů. Tento trend se začíná promítat už i do trendů v architektuře. Například National Association of Home Builders předpovídá, že v roce 2015 bude víc než polovina zákazníků vyžadovat domy s oddělenými ložnicemi. Jenže to se zase podle psychologů odráží negativně na intimním životě páru a klesající frekvenci sexu.

Nebezpečná apnoe

Chrápání se vám může jevit jako zcela podružný problém, nicméně často je spojená s vážnou poruchou jménem spánková apnoe. Jde vlastně o krátkodobou zástavu dechu, která se opakuje několikrát v průběhu noci. Postupem času apnoe zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, mrtvice a srdečního záchvatu.

Léčba apnoe patří vždy do rukou odborníka, ale často se její léčba neomezuje pouze na území ložnice. Velkou roli v jejím průběhu hraje například hmotnost postiženého. Už pár kilogramů, které se vám podaří zhubnout, znamená obrovský rozdíl. S redukcí hmotností může dojít ke zmírnění apnoe, takže problém přetrvá pouze pokud ležíte na zádech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články