Menu
Úvod  › 

10 nejhorších jídel, než jdete do postele

Ze všech stran slyšíte, co byste měli jíst, pokud chcete v ložnici excelovat. Víte ale, co byste rozhodně neměli jíst, jestliže nechcete zírat celou noc do stropu. Přinášíme vám přehled nejhorších potravin, které si můžete dát, než jdete do postele.

1. Zmrzlina

Možná máte podobný zvyk jako spousta jiných lidí (ačkoli byste podobnou zženštilost veřejně samozřejmě nepřiznali) a berete si zmrzlinu do postele, abyste si zpříjemnili chvíle před spaním. Problém je v tom, že spolu se zmrzlinou do sebe naládujete obrovské množství tuků, které vaše tělo nemá šanci před spaním už spálit. Dalším problémem je cukr, který zásobuje tělo energií. Tím mu však posíláte zcela protichůdné informace; na jedné straně ho ukládáte do postele a připravujete na spánek, na straně druhé mu však posíláte cukry pro rychlý přísun energie. Pokud se vám už podaří usnout, koledujete si o těžký spánek a noční můry způsobené tím, jak se váš organismus snaží poradit si s tím, čím jste ho nacpali.

2. Celer

Nejspíš vás to překvapí, protože celer se obvykle uvádí mezi potravinami sexuálních supermanů. Na druhou stranu je však celer relativně silným diuretikem. To znamená, že budete pociťovat potřebu na močení mnohem častěji než normálně. Diuretika vypuzují z organismu vodu, takže pokud se před spaním dáte celerový salát, na nepřerušovaný spánek můžete zapomenout.

3. Těstoviny

Těstoviny sice zvládne připravit i úplně neschopný starý mládenec a zaženou v několika minutách vlčí hlad. Jen těžko ale najdete nejnevhodnější stravu, kterou byste si mohli dát před odchodem do postele. Těstoviny jsou vlastně jednoduché cukry, které už nestihnete před spaním spálit, takže vám založí na parádní pivní pneumatiku. Kromě toho je nejspíš nebudete jíst jen samotné a přidáte k nim i olej, sýr, či omáčku. Hladina vašeho krevního cukru vystřelí velmi rychle nahoru, takže půl noci budete zírat do stropu.

4. Pizza

Pokud chcete co nejvíc zaměstnat a vytížit žaludek před spaním, nakrmte ho mastnou, slanou pizzou. Váš žaludek, stejně jako zbytek těla, se těší, jak bude ve spánku relaxovat a věřte tomu nebo ne, pizza skutečně není typicky lehkým jídlem a trávicí trakt bude mít co dělat, aby ji zpracoval. Kromě toho tomatová omáčka na pizze zvýší kyselost, takže se navíc ještě zvyšuje pravděpodobnost, že vás začne pálit žáha.

5. Čokoládové tyčinky

Jistě, když váš přepadne hlad přes spaním, nejspíš se vám jeví jako ideální sáhnout po čokoládové tyčince. Potom se ale nemůžete divit, když budete mít celou noc noční můry. Nedávno provedená studie zjistila, že sedm z deseti lidí, kteří se před spaním dají fast food, nebo rychlé cukry ve formě čokoládových tyčinek, trpí nočními můrami.

6. Cereálie

Možná si dáváte před spaním mísu müsli v domnění, že tím svému zdraví skvěle prospíváte. Opět je tu ale na scéně problém jménem jednoduché cukry. Cereálie vám budou užitečné ráno, kdy vám dodají energii na celý den, ale pokud nemáte v plánu probdělou noc plnou vášně, před spaním na ně zapomeňte.

7. Česnek

Pokud nejste sociálně slabodušší, zřejmě by vás ani nenapadlo dát si česnek předtím, než hodíte šipku do postele se svou partnerkou. Na druhou stranu pravděpodobně nejspíš netušíte, že česnek není vhodné konzumovat, ani když jdete do postele sami. Chemikálie, které jsou v česneku obsažené, totiž mohou způsobovat pálení žáhy. To se zintenzivňuje v poloze vleže, takže klidného spánku příliš neužijete.

8. Tmavá čokoláda

Dáváte si před spaním kousek čokolády, abyste si osladili život? V tom případě pro vás máme špatnou zprávu, protože čokoláda, a zejména ta tmavá, je potravinou, které byste se před spaním měli důsledně vyhýbat. Tmavá čokoláda je totiž nabitá kofeinem, který do vás vlije novou energii, což se před spaním příliš nehodí.

9. Alkohol

Obecně vžitý předsudek tvrdí, že když si dáte jednoho panáka, bude se vám mnohem lépe usínat. Jenže alkohol potlačuje regenerační funkce spánku, vede k mnohem mělčímu a přerušovanému spánku s četným probouzením. Jeho konzumaci před spaním si tudíž rozmyslete.

10. Červené maso

Dali jste si před spaním kus pořádně krvavého steaku? Potom můžete na klidný spánek zapomenout. Červené maso totiž obsahuje velké množství proteinů a tuků, které připraví vašemu tělu spousty práce navíc a nedovolí mu v průběhu noci odpočívat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
4 tipy na zdravější ložnici
Nejlepší a nejhorší polohy pro spánek
Muži myslí na jídlo a spánek stejně často jako na sex
Překvapivé důvody, proč jste neustále unavení
Nemoci, ke kterým vede nedostatek spánku