Menu
Úvod  › 

Akné u dospělých: Co ho může spustit

Zdaleka se netýká jen teenagerů a spustit ho mohou tak překvapivé věci, jako je například cestování. Čtěte, co byste měli vědět o akné dospělých.

Akné rozhodně není jen záležitostí, která se týká dospívajících. Podle údajů lékařů postihuje akné pětatřicet procent třicetiletých lidí, šestadvacet procent čtyřicetiletých a patnáct procent lidí starších padesáti let. Začervenalé, zhnisané pupínky lze jen těžko označit za přitažlivé a za jejich vznik zodpovídá hned několik faktorů, které můžete alespoň částečně ovlivnit:

Váš jídelníček

Častým omylem je přesvědčení, že konzumace mastných jídel vede automaticky k mastné pokožce. Na druhou stranu je však pravda, že některé problematické součásti jídelníčku vznik akné podněcují:

Jednoduché cukry. Jakékoli jídlo, které vede k rychlému nárůstu hladiny krevního cukru (například těstoviny, bílé pečivo, sladkosti atd.), může spustit kožní zánět a podnítit vznik akné.

Mléčné výrobky. Celá řada studií dokázala souvislost mezi konzumací mléčných produktů a vznikem pupínků; odborníci nejvíc "podezírají" hormony, které jsou v mléce často obsaženy. Pokud tedy vaše pleť nepatří k nejčistším, zkuste se poohlédnout po organických mléčných produktech. Bio mléko a výrobky z něj by mělo pocházet z chovů, které nejsou krmeny krmivem s přídavkem hormonů.

Čokoláda. Malá francouzská studie, prezentovaná letos Academy of Dermatology, zjistila souvislost mezi množstvím čokolády, které člověk zkonzumuje a množstvím pupínků, které se na jeho pokožce objeví.

Stres

Můžete jíst naprosto ukázkově, ale pokud jste v práci neustále ve stresu, akné se nejspíš nezbavíte. Odborníci už dávno dokázali, že zvýšená míra stresu se projevuje i na výskytu akné. Na vině je produkce hormonu kortizolu, který se objevuje při stresu, a který zároveň vede k vyšší produkci kožního mazu.

Cestování

Kdykoli jedete na služební cestu, někam letíte, vypadá vaše tvář jako sbírka kráterů? Změna prostředí, změna vlhkosti vzduchu, počasí, ale i změna vody, kterou se omýváte, může akné spustit. Právě proto se akné tak často objevuje v situacích, kdy odcestujete pryč. Pokud víte, že trpíte na pupínky, omývejte si na cestách kupovanou vodou v lahvi a nepoužívejte hotelová mýdla.

Opalovací krém

Opalovací krémy obsahují dva typy aktivních ingrediencí: chemikálie, které chrání proti zraňujícímu ultrafialovému záření a jsou absorbovány do pokožky, a fyzické složky, které zůstávají na pokožce a vytvářejí jakýsi štít před sluncem. Jenže právě tyto druhé látky, především oxid zinečnaty a oxid titaničitý, způsobují, že se více potíte a tudíž hrozí větší riziko, že se u vás objeví akné. Přečtěte si vždy seznam ingrediencí, které opalovací krém obsahuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro muže: Jak pečovat o pleť s akné
6 největších chyb v péči o pokožku
Akné: Kdy musíte jít k lékaři