Menu
Úvod  › 

Máte rádi orální sex? Riskujete rakovinu krku

Rádi rozmazlujete své partnerky orálním sexem? Jejich potěšení zvyšuje riziko, že se u vás rozvine rakovina krku nebo úst.

HPV (lidský papilloma virus) je jednou z nejběžnějších sexuálně přenosných chorob, která postihuje každý rok víc než dvacet milionů lidí. Je známa víc než stovka kmenů HPV a třicet až čtyřicet z nich je sexuálně přenosných.

Prakticky stačí jakýkoli intimní kontakt: kůže na kůže, orální, genitální, či anální kontakt, aby došlo k přenosu viru. Nicméně dokud se neobjeví léze na kůži nebo na genitáliích, většina lidí vůbec nepozná, že k nákaze došlo. Imunitní systém se obvykle poradí s virem během dvanácti až osmnácti měsíců. Problém je však v tom, že právě léze mohou být jedním z rakovinotvorných faktorů.

Navíc nově provedené studie poukazují na souvislost, kterou má orální sex s rakovinou krku. K přenosu viru totiž dochází i při této sexuální praktice. V pozdějších letech poté stoupá riziko rozvoje rakoviny krku.

Ve výzkumu, který byl publikován v magazínu Journal of the American Medical Association, vyšetřili vědci z Ohio State University a National Cancer Institute více než 5500 osob ve věku od čtrnácti do devětašedesáti let. Pátrali především po orální formě HPV. Ukázalo se, že nejvyšší výskyt HPV je ve věkové skupině třicet až čtyřiatřicet let, tedy ve skupině, která byla sexuálně nejvíc aktivní. Další věková skupina s druhým nejvyšším výskytem HPV byla ve věku od šedesáti do čtyřiašedesáti let. Vědci to vysvětlují skutečností, že virus se probudil k životu a začal být aktivní po určitém časovém období, kdy jej dokázal imunitní systém zpacifikovat a "udržet na uzdě."

Stejně tak zajímavý je poznatek, že orální formou HPV trpí deset procent mužů ve srovnáním s necelými čtyřmi procenty žen. Orální forma HPV je častá zejména u mužů, kteří jsou velmi sexuálně aktivní, kouří, popíjejí značné množství alkoholu či kouří marihuanu.

Jeden z pěti lidí, kteří vystřídali za život víc než dvacet sexuálních partnerů, je touto formou HPV nakažený. Výskyt je vyšší mezi lidmi, kteří orální sex praktikovali poprvé v osmnácti letech nebo ještě později. Líbání není obvykle považováno za rizikový faktor přenosu.

Pokud však orálním HPV trpíte, o polovinu stoupá riziko toho, že se u vás v budoucnu rozvine rakovina krku nebo úst.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
50 věcí, které by ženy chtěly, abyste věděl
Nejlepší pozice pro orální sex
Největší chyby při orálním sexu
Orální sex je standard, ukazuje nový výzkum