Menu
Úvod  › 

5 neuvěřitelných chyb lékařů

Špatné sperma, školácká chyba při operaci srdce a plic, amputace zdravé nohy. Pokochejte se nejstrašnějšími lékařskými chybami, které sestavil magazín Oddee.

1. Klinika použila špatné sperma.

Když Nancy Andrews z New Yorku podstoupila umělé oplodnění na NEw York fertility clinic, očekávala s manželem netrpělivě přírůstek do rodiny. Jaké ale bylo jejich překvapení, když se bělošským rodičům narodila holčička s tmavou barvou pleti. Testy DNA zjistily, že vajíčko Nancy bylo nedopatřením oplodněno spermatem jiného muže.

2. Špatné srdce a plíce.

Sedmnáctiletá Jésica Santillán zemřela dva týdny poté, co dostala při transplantaci srdce a plíce pacienta s neodpovídající krevní skupinou. Zatímco Jésica trpící vážnou srdeční chorobou měla krevní skupinu 0, dostala orgány od dárce se skupinou A. Lékaři z Duke University Medical Center tuto nepatrnou skutečnost zapomněli před operací zkontrolovat. Při druhé operaci, která se měla pokusit o napravení fatální chyby, došlo k vážnému poškození mozku, které zapříčinilo smrt pacientky.

3. Varle za 200 000 dolarů.

Další případ špatné operace stál lékaře 200 000 dolarů. Sedmačtyřicetiletému Benjaminu Houghtonovi totiž omylem odstranili zdravé varle. Pacient si stěžoval na bolest a zmenšování levého varlete a lékaři se rozhodli pro jeho preventivní odstranění z obavy před rakovinou. Jenže při operaci bylo odstraněno nikoli levé ale pravé varle.

4. Chirurg odstranil špatnou nohu.

Pravděpodobně mediálně nejznámějším případem lékařské chyby se odehrál v Tampě na Floridě, kdy v roce 1995 amputoval pacientovi zdravou nohu. Tragickému zákroku předcházela celá řada dílčích chyb. Když chirurgové uprostřed operace zjistili, že pracují na nesprávné noze, bylo už pozdě a noha nešla zachránit. Jako odškodnění nemocnice nabídla původně deset tisíc dolarů. Po soudním procesu musela ale zaplatit devět set tisíc a odpovědný chirurga dalších dvě stě padesát tisíc.

5. Bdělost uprostřed operace.

Třiasedmdesátiletý Sherman Sizemore nastoupil roku 2006 do Raleigh General Hospital v Beckley na operaci, která měla objasnit původ jeho bolestí v podbřišku. Bohužel se kvůli špatné anestezii uprostřed operace probudil - jde o stav, kdy pacient na operačním stole cítí bolest, ale není schopný se hýbat či komunikovat s lékaři. V tomto případě anestézie působila pouhých šestnáct minut. Sizemore spáchal měsíc po operaci sebevraždu. Jeho rodina je přesvědčená, že se tak stalo v důsledku neschopnosti vyrovnat se s traumatickou zkušeností, kdy byl vzhůru při operaci vlastního těla, ale nebyl schopný se pohnout, plakat bolestí, či dát jinak najevo, že je vzhůru a cítí každý řez skalpelu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč ženy žijí déle než muži?
Tříminutový test: V jaké formě je vaše srdce?
20 zdravotních tipů, které byste měli znát