Menu
Úvod  › 

Nemocné dítě: Kdy musíte volat lékaře?

Miminko vám neřekne, co a kde ho bolí. Přitom ale právě dětská onemocnění mají překotný vývoj a je třeba jednat rychle. Jaké otázky byste si měli položit a na co dát pozor, když máte podezření, že je vaše dítě nemocné?

V případě, že máte podezření, že je vaše dítě nemocné, nebo s ním není všechno v pořádku, měli byste v první řadě dávat pozor na následující varovné signály, při jejichž objevení je potřeba okamžitě volat rychlou lékařskou pomoc:

- Dítě má křeče.

- Nemůžete ho vzbudit.

- Přestává dýchat a začíná modrat.

- Nereaguje na žádný podnět z okolí.

- Vypadá strnule, má vytřeštěné oči a nesnaží se zaostřit.

- Má vážné zranění.

Pokud se u dítěte neprojevuje žádný z popsaných závažných symptomů, je potřeba položit si následující otázky, které by vám měly pomoci zorientovat se v situaci:

1. Jakou má dítě teplotu?

Pouhým dotykem na kůži dítěte nemusíte zvýšenou teplotu vůbec poznat. Přitom je však právě zvýšená teplota důležitým indikátorem případného (i závažného onemocnění). Jediným spolehlivých způsobem, jak zjistit teplotu dítěte, je použití teploměru. Teploměry ve formě párků, které se přikládají na čelo, nebo dudlíku, poskytují přitom pouze orientační představu o teplotě. Digitální teploměry jsou rychlé a přesné. Měření v podpaží dítěte není přesné a měřit byste měli vždy v zadečku dítěte. Od naměřené teploty odečtěte půl stupně a pokud i poté naměřená hodnota dosahuje osmatřiceti stupňů, je potřeba nasadit léky, zábaly a další opatření.

2. Jak a kolik pije?

Všímejte si, kolik tekutin dítě přijalo za posledních čtyřiadvacet hodin. Pokud je množství tekutin významně menší než normálně, jde o důležitou okolnost, která by vám neměla uniknout. Pokud je množství jen lehce menší než obvykle, pokuste se o něco zvýšit jejich příjem a dítě dál sledujte.

3. Jsou jeho plenky mokré?

Sledujte množství moči dítěte i její barvu, zda není tmavší než obvykle. Nachází se v plence krev? Malé stopy krve mohou být důsledkem drobných trhlin v konečníku, které nejsou neobvyklé v případě, že se dítě snaží vytlačit tvrdou stolici. Větší množství krve je však závažným indikátorem poškození trávicího traktu.

4. Zvrací?

Děti běžně zvrací malé množství mléka i v případě, že jsou zdravé a cítí se dobře. Obvykle k tomu dochází po krmení a nejde o nic, co by vás mělo znepokojovat. Pokud však zvrací větší množství jídla, nebo se zvracení opakuje, může jít o varovný signál zejména v případě, že jsou zvrácené tekutiny nazelenalé.

5. Pláče?

Pravděpodobně už víte, jak vypadá pláč unaveného nebo hladového dítěte. Jakýkoli neobvyklý pláč by vás měl varovat a měli byste pátrat po jeho příčině.

6. Je dítě ospalé?

Zdravé děti jsou čilé a aktivní. Pokud se vám dítě jeví nadměrně spavé, pravděpodobně jde o příznak nemoci.

7. Dokáže na vás zaostřit?

Normálně se na vás dítě podívá a zaostří na váš obličej v okamžiku, kdy na něj mluvíte. Pokud se tak nestane, může jít o důsledek onemocnění nebo zranění.

8. Má dítě potíže s dýcháním?

Zdravé dítě má mělký, plynulý dech. Pamatujte si, že děti, které při dýchání jakoby "funí", mají obvykle ucpané horní cesty dýchací. Sípání je jiné. Hvízdání při výdechu je symptomem překážky vzduchu vycházejícího z plic.

9. Má dobrý oběh?

Zmáčkněte dítěti lehce palec. Pokud zbělá a pak zase rychle získá svou původní barvu, je to v pořádku.

10. Má modré nehty?

Zdravé dítě má zdravé růžové nehty a nehtová lůžka. Podívejte se na své vlastní a porovnějte je. Pokud se jeví nehty dítěte modré, jde nejspíš o problém s oběhem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 obav, které trápí budoucí otce
Jak zvládnout noci s dítětem
Chyby, které dělají čerství rodiče
7 důvodů, proč pořád pláče
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat