Menu
Úvod  › 

Lékaři radí: Nechte obřezat své syny!

Obřezat, či neobřezat? Přední pediatři nyní doporučují, abyste nechali své syny obřezat co nejdříve. Poslechnete je?

Váháte, jestli svého syna nechat obřezat, nebo ne? Přední pediatři z American Academy od Pediatrics (AAP) nyní prosazují názor, že obřízka v raném věku má u chlapců řadu významných zdravotních pozitiv a přínosů. Překvapivé závěry nové studie, kterou provedli vědci na John Hopkins University, totiž tvrdí, že se klesající procento obřízek v posledních letech přímo souvisí se zvyšujícími se náklady na zdravotní péči a také vzrůstající množství pohlavně přenosných chorob.

Obřízka, coby tradiční židovská praktika, zažívala celosvětově boom v sedmdesátých a osmdesátých letech. Zatímco na konci osmdesátých let bylo, podle statistik, obřezáno třiašedesát procent mužů, zatímco v současné době je to méně než pětapadesát procent novorozených chlapců. Podle členů AAP existuje už celá řada lékařských důkazů, které vylučují neutrální přístup k tomuto tématu.

Obřízka údajně snižuje riziko onemocnění genitálním oparem, HPV, syfilidy, rakoviny penisu a dokonce i rakoviny děložního čípku u žen. Studie z roku 2005, kterou provedli francouzští vědci, dokonce uvádí, že obřezaní muži mají o šedesát procent menší pravděpodobnost onemocnění virem HIV. Právě sníženými náklady na zdravotní péči mužů argumentují lékařští zastánci obřízky především.

Při obřízce se odstraňuje předkožka a tento zákrok má rituální tradici. Mezi rodiči však ohledně obřízky panuje stále řada nejasností, dohadů a rozporů. Zatímco její příznivci zdůrazňují její zdravotní pozitiva, její odpůrci argumentují tím, že jde o funkční a důležitou součást penisu. Zdravotně zaměřené výzkumy údajně naprosto ignorují skutečnost, že jde o silnou erotogenní zónu a odstranění několika centimetrů vysoce citlivé tkáně je zcela zbytečné. Podle studie zveřejněné v roce 2006 v magazínu British Journal of Urology je předkožka dokonce nejcitlivější částí penisu a obřezaní muži pociťují menší potěšení při sexu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 věcí, které o svém penisu ještě nevíte
Sex s velkým penisem: Jak s ním zacházet
Co vypovídají vaše ruce o vašem penisu
Malý, versus velký: Jaký penis se líbí ženám?