Menu
Úvod  › 

5 věcí, které vám žádný lékař neřekne

Očekáváte, že vás budou informovat, považujete to za automatické, ale ve skutečnosti vás na to upozorní jen málokterý lékař. Čtěte, co vám sice žádný doktor neřekne, ale co vám může zachránit zdraví, nebo alespoň peníze.

"Tohle si budete muset zaplatit."

Léků, které pokrývá vaše zdravotní pojištění, je stále méně, avšak jen málokterý lékař vás při předepisování medikamentů upozorní na to, že si je budete muset zaplatit. Podle studie zveřejněné v Journal of the American Medical Association si sice 79% lékařů myslí, že by měl pacient vědět, že bude na své léky doplácet a kolik. Nicméně jen 35% z nich ho skutečně informuje. Nejčastěji uváděným důvodem je nedostatek času, který lékařům údajně znemožňuje informovat pacienta o tom, kolik za léky skutečně zaplatí. Ptejte se proto iniciativně sami, zda daný lék hradí pojišťovna, nebo budete muset sáhnout do své peněženky.

"Tenhle lék je ve skutečnosti placebo."

Přirozeně, že vám lékař nepředepíše kostku cukru, ale některé léky se k ní svou účinností blíží. Podle údajů Center for Ethics and Humanities na Michigan State University, dostane čtyřicet procent lidí, kteří přijdou k lékaři s chřipkou nebo nachlazením antibiotika. Podle nich mohou lékaři volit mezi tím, že vám budou patnáct minut vysvětlovat, proč antibiotika nepotřebujete, nebo vám za jednu minutu vypíší recept. Většina z nich zvolí pohodlnější a rychlejší variantu. Zajímejte se o to, zda jsou ve vašem případě nutná antibiotika, jestli je původ vaší choroby virový nebo bakteriální.

"Těmto problémům by šlo předejít."

Podle studie zveřejněné v American Journal of Clinical Nutrition vás jen jeden ze šesti lékařů informuje o tom, že by vašim zdravotním problémům šlo předcházet změnou jídelníčku a jen osmadvacet procent lékařů zmíní úlohu pohybu, který by představoval účinnou prevenci. Důvodem je farmakologická orientovanost většiny lékařů, v jejímž důsledku se soustřeďují především na předepisování léků a zapomínají na vliv dalších faktorů.

"Existuje i levnější varianta."

Prakticky žádný lékař ani lékárník vám to nepřizná, ale často existuje i levnější varianta léků, než které vám nabízí (a to bez ohledu na to, zda si je hradíte sami, nebo je kryje vaše pojištění). Lékaři i lékárníci jsou ovlivňováni farmaceutickými firmami, které se je přirozeně snaží přimět k tomu, aby předepisovali a doporučovali právě jejich výrobky. Zajímejte se o to, zda existuje na vaše zdravotní problémy i levnější lék. Nebojte se lékaře či lékárníka přímo zeptat.

"Chirurgický zákrok není nutný."

Pro mnoho lékařů je chirurgický zákrok téměř automatickým řešením některých zdravotních problémů, ukázal výzkum z Baylor College of Medicine. Nicméně odborníci se také shodují na tom, že chirurgický zákrok nemusí být vždy tím nejlepším řešením. Velmi často například lékaři sahají k chirurgickému zásahu v případě chronické bolesti kolene. Nicméně výsledky doposud provedených výzkumů ukazují, že chirurgický zákrok je v tomto případě účinný jen v malém procentu případů. Zajímejte si vždy o alternativní možnosti k chirurgickému zákroku a diskutujte o jeho nutnosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 neuvěřitelných chyb lékařů
Problémy s erekcí: Kdy je čas navštívit lékaře
Akné: Kdy musíte jít k lékaři
Test: Znáte lékařskou terminologii?
5 nejčastějších lékařských chyb, které vídáte v seriálech