Menu
Úvod  › 

Pravda o detoxu: Potřebujete ho skutečně?

Je velmi módní, drží ho kdekdo a slibuje, že vaše tělo očistí od toxinů, plus vám navíc pomůže zhubnout. Jak je to ale s detoxem doopravdy? Může skutečně fungovat a potřebujete ho vůbec?

Detox frčí mezi hollywoodskými celebritami i mezi běžnými smrtelníky. Existuje nespočet různých návodů na to, co jíst, nejíst a jak se chovat, aby se vaše tělo během několika hodin zbavilo všech toxinů, přebytečných kilogramů i zdravotních problémů. Zní to samozřejmě velmi přitažlivě, protože po tak krátké časové období se dokáže ovládat prakticky každý a benefity jsou velmi atraktivní. Problém je v tom, že odborníci se na detoxikační programy netváří zdaleka tak nadšeně jako jejich tvůrci. Například odborníci z Harvard School of Public Health k tomu podotýkají: "Neexistuje žádný důkaz o tom, že by lidské tělo potřebovalo jakýkoli detoxikační program. Ve zdravém těle jsou vnitřní orgány i imunitní systém schopny odbourávat většinu toxinů samy."

Co je detox?

Detoxikační dieta je extrémní dietní plán, při kterém dochází ke značnému váhovému úbytku a mělo by při něm také docházet k vyplavování toxinů z těla. Zastánci detoxu vychází z teorie, že tělo potřebuje pomoci, aby se mohlo zbavit škodlivých toxinů, které se nachází v průmyslově zpracovaném jídle, ale i v životním prostředí. Po zlikvidování těchto toxinů by se měl zlepšit tělesný metabolismus, ale i imunitní systém.

Existuje nespočetné množství detoxikačních diet a naprostá většina z nich je založená na konzumaci velmi malého množství kalorií (většinou se jedná o kombinaci malého množství ovoce, zeleniny, vody a doporučených potravinových doplňků). Některé z nich doporučují byliny, prášky, či klystýr. Jenže podle prohlášení, které vydali výživoví specialisté z Washington University, zneužívají autoři detoxů pouze zranitelnosti dietářů a lidí se zdravotními problémy k tomu, aby jim mohli prodat své předražené produkty.

Může detox fungovat?

Pokud se ptáte, zda může detox fungovat, odpověď zní: ano i ne. Například známá sexbomba Beyonce držela vyhlášený Martha´s Vineyard Detox a sice kvůli své filmové roli zhubla deset kilo v rekordně krátké doby, nicméně velmi rychle je zase nabrala zpátky a navíc ještě další tři kila. Od té doby varuje všechny, kdo jsou jí ochotní naslouchat, před podobnými stravovacími nápady.

Váhový úbytek, ke kterému při detoxu zákonitě dochází, nemá, podle odborníku, nic společného se skutečným hubnutím, ale jedná se spíše o jakousi hladovku, která způsobí odvodnění organismu. Navíc pokud dramaticky omezíte příjem kalorií, způsobíte si řadu zdravotních problémů, včetně úbytku svalové hmoty. Navíc se tímto hladověním zpomalí váš metabolismus a v budoucnu budete spalovat kalorie mnohem pomaleji.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
9 způsobů, jak spálit víc kalorií
Test: Jste připraveni zhubnout?
7 důvodů, proč se vám nedaří zhubnout
Test: Co má víc kalorií?
5 zvyků přirozeně štíhlých lidí
Nový trend v hubnutí: Nutriční typologie