Menu
Úvod  › 

Potraviny, které povzbudí dětskou imunitu

Zimní období nemusí vaše dítě strávit v posteli a s kapesníkem u nosu. Pokud mu sestavíte jídelníček ze správných potravin, které posílí jeho imunitu, zvládne chřipkové období mnohem lépe.

Dětství není jen obdobím her a radovánek, ale také érou nekonečného kýchání, kašlání a nachlazeních. Dětský imunitní systém je zatím ještě nezralý a každá infekce jej může ohrozit víc než dospělého. Na druhou stranu nejste proti tomuto ohrožení bezmocní a pokud dokážete do dětského jídelníčku začlenit ty správné potraviny, dětský imunitní systém se posílí a váš potomek dokáže lépe vzdorovat náporu nemoci:

Omega-3 mastné kyseliny

Podle lékařů jsou omega-3 mastné kyseliny jedním z nejúčinnějším životabudičem imunity, které povzbuzují aktivitu fagocytů, bílých krvinek, které dokáží bojovat s bakteriemi. To ocení organismus zejména v období, kdy je vystaven útoku bakterií, způsobujících řadu onemocnění dýchacích cest. Mezi potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny patří vejce, oříšky, ryby a listová zelenina. Pokud všechno z toho vaše děti odmítají, pokuste se jim alespoň do jídla propašovat denně alespoň jednu čajovou lžičku oleje z lněných semínek, který je vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin. Lněná semínka jim můžete přisypat i do jogurtu nebo ovocného koktejlu.

Probiotika

Probiotika podporují růst prospěšné střevní mikroflóry, která je nutná k regulování imunitního systému. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak dostat probiotika do dětského jídelníčku, jsou jogurty s živými kulturami. Pokud právě vaše dítě patří k těm výjimkám, které nemají jogurty rády, můžete zakoupit probiotika v práškové formě a přidávat je do mléka nebo džusu. Děti jejich přítomnost ani nezaznamenají, protože probiotika jsou bez chuti, nicméně jejich efekt na zdraví je nepřekonatelný. K tomu, aby byl jejich dopad znatelný, měly by je děti mít v jídelníčku každý den.

Ovoce

Nejenže s ovocem dostane vaše dítě zdravou a chutnou přesnídávkou, ale jde také o jeden z nejúčinnějších "povzbuzovačů" imunity. Výborné jsou například citrusové plody, jahody, nebo lesní plody, které obsahují velké množství antioxidantů. Ty bojují proti volným radikálům, oslabujícím imunitní systém. Pokud se vám nedaří přimět vašeho potomka, aby ovoce konzumoval v čerstvém stavu, můžete jim je rozmixovat do koktejlu, nakrájet do jogurtu, nebo je zmrazit do podoby ovocné dřeně.

Zelenina

Je sice pravda, že propašovat zeleninu do dětského jídelníčku patří k nejtěžším rodičovským úkolům, na druhou stranu zelenina dokáže s imunitním systémem skutečné zázraky. Brokolice, mrkev, nebo třeba všechny druhy paprik obsahují velké množství bata karotenu a vitamínu C, dva nejsilnější aktivátory imunity. Je jedno, zda tuto zeleninu včleníte dětem do jídelníčku čerstvou, mraženou, nebo konzervovanou, každý gram, který vaše děti zkonzumují se počítá a prospěje jejich zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Povzbuďte svůj imunitní systém
5 triků proti nachlazení
7 největších mýtů o chřipce a nachlazení
Špína pomáhá lepší imunitě u dětí
Rýma u dětí: Je to nachlazení, nebo alergie?