Menu
Úvod  › 

7 největších mýtů o chřipce a nachlazení

Chřipku je nejlepší vypotit a zajíst vitamínem C. Příčinou nachlazení je zima, nebo oslabený imunitní systém. Představujeme vám největší mýty o chřipce a nachlazení.

1. Chřipku vypotíte.

Děláme to všichni. Jakmile se o nás začne pokoušet nachlazení nebo chřipka, dáme si horký čaj, přikryjeme se jednou peřinou navíc a doufáme, že se z toho vypotíme. Bohužel tak to vůbec nefunguje a vypocení vám v léčbě nijak nepomůže. Pokud se budete náhodou po pocení cítit lépe, jde jen o souhru náhod a nikoli o důsledek pocení.

2. Očkování proti chřipce je nebezpečné.

Další oblíbený mýtus praví, že očkování proti chřipce je nebezpečné, může vám způsobit velké zdravotní komplikace, nebo spustit onemocnění. Celá tato fáma pochází z chybné domněnky, že očkovací vakcína obsahuje oslabený chřipkový virus. Nicméně ve skutečnosti obsahuje vakcína výtažek z mrtvých virů, takže skutečně není schopná způsobit chřipkové onemocnění.

3. Chřipka je výsledkem oslabeného imunitního systému.

Oslabený imunitní systém nezvyšuje riziko, že dostanete chřipku. Podle provedených studií mají zdraví i nezdraví lidé stejné riziko, že je postihne nachlazení. A mimochodem výzkumy zjistily, že pětadevadesát procent lidí, kteří byli vystaveni přímému působení chřipkového viru, bylo infikováno. Ale pouze u pětasedmdesáti procent z nich se projevily nějaké symptomy nachlazení.

4. Pomůže vám vitamín C.

I když vám bude řada lidí radit, abyste si při chřipce dali koňské dávky vitamínu C, na léčbu a její urychlení to nemá vůbec žádný vliv. Je samozřejmě v pořádku, pokud máte dostatečný příjem vitamínů a minerálů, ale na zmírnění chřipkových obtíží se to nijak neprojeví.

5. Nachlazení pochází ze zimy.

Je pravda, že většina případů nachlazení se odehraje v zimě. Nicméně není tomu tak proto, že by nachlazení způsoboval přílišný chlad, ale spíše proto, že lidé tráví mnohem více času v teplých, nevětraných místnostech. To je prostředí, které šíření virů přeje.

6. Při chřipce nepijte mléko.

Celá řada lidí se domnívá, že pití mléka při chřipce je naprosto nevhodné, protože údajně zahleňuje. Ve skutečnosti vám z pití mléka žádné riziko nehrozí a jeho údajný zahleňující efekt je také pouhou fámou. Při chřipce a kdykoli jindy můžete vypít tolik mléka, kolik jen chcete.

7. Horečku je potřeba vyhladovět.

Určitě už jste slyšeli tvrzení, že horečku je potřeba vyhladovět. To je ovšem naprostý nesmysl. Pokud se budete snažit při horečce nejíst, pouze se ublížíte, protože vašemu tělu bude chybět potřebná energie pro boj s onemocněním.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Máte chřipku, nebo nachlazení?
Mýty o zdraví, které vám mohou ublížit
Jednoduché tipy proti chřipce a nachlazení
7 příznaků, že máte zánět dutin