Menu
Úvod  › 

Rýma u dětí: Je to nachlazení, nebo alergie?

Má ucpaný nos, smrká a popotahuje. Postihla ale vaše dítě další ze série nachlazení, nebo už by se mohlo jednat o projev alergie?

Projevy obou onemocnění jsou si velmi podobné - zejména u dětí - takže je pochopitelné, že si je snadno můžete splést a navzájem je zaměnit. Často se tak stává, že zatímco se rodiče domnívají, že jejich dítě jde z jednoho nachlazení do druhého, ve skutečnosti se jedná o alergii, která zůstává dlouhé roky neodhalená.

Alergie, respektive alergická rýma, je charakteristická náhlým nástupem kýchání, vodnatým výtokem z nosu a svědícíma, slzícíma očima. Mezi další časté příznaky patří bolesti hlavy, omezený čich a značná únava. Symptomy nachlazení závisí do značné míry na tom, který vir je způsobil; nicméně obvykle je přítomna bolest v krku a ucpaný nos. Mezi další časté symptomy nachlazení patří bolest hlavy, kašel, bolestivé svaly a lehce zvýšená teploty.

Rozdíly mezi alergií a nachlazením

- Trvání: Nachlazení, které je virového původu, obvykle netrvá déle než týden až deset dní. Nejsilněji probíhá v prvních několika dnech a poté nejsou příznaky už tolik intenzivní a pomalu odeznívají. Alergická rýma obvykle trvá delší dobu a její průběh je kolísavý. Příznaky se mohou postupem času i zhoršovat, zejména pokud přítomnost alergenů stále trvá.

- Svědění: Nepříjemné svědění pociťují pociťují postižení alergií zejména v okolí nosu, očí, někdy může zasáhnout i celý obličej. Svědění se přitom u nachlazení obvykle neobjevuje.

- Výtok z nosu: I když výtok z nosu doprovází alergii i nachlazení, v případě alergické rýmy se jedná spíše od vodnatý a čirý výtok. Oproti tomu, pokud se jedná o virovou infekci, výtok bude spíš hlenovitý, hustý a zabarvený do žluta nebo do zelena.

- Teplota: U alergické rýmy není zvýšená teplota ani horečka přítomna, zatímco u virové infekce se objevuje naopak relativně často.

- Kýchání: Ačkoli se nachlazení může alespoň zpočátku projevit občasným kýcháním, pro alergickou rýmu je kýchání naopak velmi typické.

Proč je důležité je rozlišit?

Alergologové zdůrazňují, že odlišení nachlazení a alergické rýmy a její diagnostika je velmi důležitá, protože se jedná o dvě naprosto odlišná onemocnění, která vyžadují i odlišnou léčbu. Kromě toho existuje silná souvislost mezi alergickou rýmou a rozvojem astmatu, tudíž je včasná diagnóza velmi důležitá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Očkování dětí: Pro a proti
Špína pomáhá lepší imunitě u dětí
Většina dětí není v autosedačkách správně připoutána
Skákání na trampolínách není pro děti příliš bezpečné
S nástupem dětí do školky nespěchejte