Menu
Úvod  › 

Podpořte inteligenci svého dítěte

Neutrácejte zbytečně za jazykové kurzy, cédéčka s klasickou hudbou a podobné věci. Nejlepším nástrojem pro rozvoj inteligence vašeho dítěte jste vy sami.

1. Udržujte oční kontakt

Využijte krátkých okamžiků, kdy jsou oči novorozeného dítěte otevřené a dívejte se přímo do nich. Dítě velmi brzo začne rozpoznávat tváře nejbližších lidí.

2. Mluvte s ním

Možná si budete připadat poněkud hloupě, že se vybavujete s novorozenětem, které vám samozřejmě nebude odpovídat. Nicméně i přesto se snažte mluvit na něj co nejvíce a zachovávat v řeči krátké pauzy, jako byste mluvili s dospělým a dávali mu prostor na odpověď. Dítě tak rychle zachytí rytmus řeči a časem začne broukat, jakoby vám odpovídalo.

3. Dělejte obličeje

Studie ukazují, že už dva dny staří novorozenci dokáží napodobovat jednoduché pohyby obličeje. Zkuste na dítě vypláznout jazyk, vyvalit oči, nebo široce otevřít ústa, bude mít tendenci vás napodobit.

4. Rozesmějte ho

Lechtejte dítě jemně na nožičkách. Rozesmání dítěte je prvním krokem v rozvoji jeho smyslu pro humor. Hrajte s ním jednoduché hry jako například "vařila myšička" a zakončete je jemným lechtáním, kterému se budete sami smát.

5. Ukažte mu vlastní obraz

Nechte dítě, ať si prohlédne samo sebe v zrcadle. Přibližně do jednoho roku sice nebude chápat, že jde o jeho odraz a bude si myslet, že vidí jiné dítě, ale i tak jde o vjem, který mu přijde mimořádně zajímavý.

6. Zpříjemněte si nudu

Nekonečné přebalování může být poněkud nudné, proto ho pojměte jako příležitost, kdy se může dítě naučit poznávat části svého tělo či části oblečení.

7. Překvapte ho

Foukejte jemně dítěti na obličej, ruce, nebo bříško. Bude přivírat oči a zkoumat, odkud vánek přichází.

8. Zpívejte mu

Co nejčastěji svému dítěte zpívejte a říkejte rýmovačky. Odborníci dokázali, že učení se rytmu souvisí s pozdějším rozvojem matematických schopností.

9. Komentujte činnosti

Pojmenovávejte nahlas věci, které právě děláte. Například než půjdete rozsvítit světlo, řekněte dítěti, co se chystáte udělat a proč. Rozvíjíte tak jeho slovní zásobu a navíc ho učíte rozlišovat příčinu a důsledek.

10. Čtěte, čtěte a ještě jednou čtěte

Vědci prokázali, že už osmiměsíční děti se mohou naučit rozpoznávat slova a věty příběhu, který jim dvakrát až třikrát přečtete. Čtením se rozvíjí jazykové schopnosti dítěte.

11. Nechte ho hrát si s jídlem

Až začnete do jeho jídelníčku zařazovat dospělé jídlo, nechte ho sáhnout si na těstoviny, brambory, nebo ovoce. Rozdílné textury a materiály rozvíjí jeho smysly.

12. Zajímavé objekty

Vezměte ho ven a ukazujte mu zajímavé objekty (stromy, psa, prádlo na šňůře, rybník...) a vyprávějte mu, co zrovna vidí a k čemu to slouží.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro otce: Jak zabavit mimino?
Jak vybrat dětskou autosedačku
Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?
Jak vybrat správnou školku