Menu
Úvod  › 

Jak vybrat správnou školku

Patříte mezi ty šťastné rodiče, kteří si mohou vybrat, do které mateřské školky své děti umístí? Tady jsou pravidla, která byste měli při výběru předškolního zařízení zohlednit.

I když v současné situaci, kdy státní školky praskají ve švech a obvykle se vybírají mezi dětmi, si může jen relativně málo rodičů vybrat, do kterého školního zařízení svou ratolest umístí, existují i výjimky. Možná i vy patříte mezi ty, kteří mají na výběr z několika zařízení, nebo třeba zvažují variantu soukromé školky. Tady jsou otázky, které se vám vyplatí při výběru školky položit:

Návštěva školky

Nelitujte času a dojeďte se na školku podívat osobně. Vybírat předškolní zařízení jen po internetu není nejlepší nápad. Při své návštěvě si všímejte detailů tak, abyste byli schopni odpovědět na následující otázky:

- Vypadají děti navštěvující školku spokojeně a nestresovaně?

- Naslouchají učitelky dětem a zapojují se společně s nimi do aktivit a her?

- Působí na vás zaměstnanci školky přátelsky a uvolněně, nebo jsou učitelky unavené a otrávené?

- Působí budova školky čistě a příjemně?

- Má ve své blízkosti bezpečnou zahradu či hřiště, kde si mohou děti hrát (ideální je, pokud školka takový pozemek přímo vlastní)?

- Jak se staví školka k odlišným kulturám a etnickým menšinám?

- Jaké je vybavení školky? Má k dispozici nejen dostatek hraček, ale i pomůcek rozvíjejících schopnosti svým malých svěřenců?

- Jak vypadá nábytek? Je přizpůsobený dětem velikostí i bezpečnostními zásadami?

Rozhovor s personálem

Při návštěvě školky se nestyďte vyzpovídat ředitelku či učitelku. Zajímat by vás měly následující věci a personál kvalitního předškolního zařízení by na ně měl být schopný uspokojivě odpovědět:

- Jaký je denní rozvrh dětí?

- Co školka nabízí navíc? Je například možnost zapsat dítě na nějaký jazyk, pohybovou či hudebně zaměřenou aktivitu?

- Jak velká je skupina, v níž vaše dítě bude? Kolik dětí má na starosti jedna učitelka?

- Kde bude dítě spát? Případně zda je spánek po obědě povinný.

- Pořádá školka nějaké akce mimo svou budovu (výlety, školky v přírodě, výpravy apod.)?

- Jaké jídlo děti dostávají? Některé školky nabízejí například možnost bio stravování, nebo jsou schopné respektovat různé dietní požadavky.

Co ještě udělat:

- Zkuste sehnat nejméně dvoje rodiče, jejichž potomci školku už navštěvují a zeptat se na jejich zkušenosti.

- Motivujte dítě k navštěvování školky. Vyprávějte si s ním, co ho ve školce čeká, na co se může těšit a probuďte jeho zájem. Dítě nesmí mít pocit, že ho do školky odkládáte za trest.

- Každé dítě je jiné. Pro některé introvertně založené děti představuje navštěvování školky velký stres. Můžete jej účinně zmírnit, pokud jej přihlásíte do školky, kam chodí už někdo z jeho kamarádů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Školáci a předškoláci