Menu
Úvod  › 

Jak vybrat dětskou autosedačku

Samozřejmě chcete, aby vaše dítě bylo v co největším bezpečí. Podle jakých pravidel byste se měli řídit při nákupu autosedačky, aby splnila všechny bezpečnostní nároky?

Používání autosedačky je podle našeho zákona povinné pro každé dítě menší než 150 centimetrů či lehčí než 36 kilogramů. Tento zákon přitom platí i ve většině dalších evropských zemích, takže jde o investici, které se po narození potomka zcela jistě nevyhnete. Mnohem důležitější je však skutečnost, že jde o investici do jeho bezpečnosti. Studie ukazují, že děti, které nejsou připoutány v autosedačkách mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou při autonehodě vážně zraněny, než děti umístěné v autosedačce.

Investujte do bezpečí

Všechny autosedačky, které se na trhu prodávají, by měly splňovat bezpečnostní předpisy. Pozor si však dávejte na autosedačky koupené v second-handu a odborníci varují, že autosedačku starší dva roky byste kupovat neměli vůbec. Může být totiž poškozená nehodou nebo pouhým opotřebením a nevyhovovat tak bezpečnostním standardům.

Odborníci také upozorňují na nebezpečný trend, kdy rodiče předčasně opouštějí autosedačky zvané vajíčko, které jsou umístěny proti směru jízdy a posazují děti po směru jízdy. Problém je v tom, že příliš malé dítě neudrží hlavu dostatečně pevně a při čelním nárazu mu váha hlavy může poškodit páteř nebo dokonce zlomit vaz. Typ autosedačky musí v každém případě odpovídat hmotnosti dítěte. Stejně jako předčasné používání větších autosedaček je nebezpečné i setrvávání větších dětí v malých autosedačkách.

Téměř všechny autosedačky, které jsou nyní dostupné na trhu, mají pětibodové bezpečnostní pásy. Ty jsou považovány za nejbezpečnější, protože blokují dítěti ramena a boky, takže v případě kolize je tlak veden k nejsilnějším částem těla. Starší typy autosedaček naopak používaly pásy, které tlak v případě kolize vedly k jedné z nejcitlivějších částí dětského těla - pasu.

Jak ji používat

I když vyberete kvalitní autosedačku odpovídajícího typu, odborníci varují, že téměř devadesát pět procent autosedaček je používáno nesprávně.

Ujistěte se, že máte autosedačku na správném místě. Podle výzkumů je nejbezpečnějším místem pro autosedačku uprostřed zadního sedadla, kde je nejlépe chráněna proti bočnímu nárazu. Pokud vzadu přepravujete v autosedačkách dvě děti, jejich umístění záleží na tvaru zadního sedadla. Pokud je to možné, umístěte jedno dítě doprostřed zadního sedadla a druhé na pravou stranu.

Jednou z nejčastějších chyb, které rodiče podle expertů dělají, je špatné zapnutí bezpečnostních pásů, nebo umístnění jejich sponky příliš nízko na dětském hrudníku. Ujistěte se, že jste při zapínání do sponky nepřiskřípli kousek oblečení dítěte a že je sponka přibližně v úrovni podpaží dítěte. Stejně tak zkontrolujte, jestli nejsou pásy překroucené. Všechny tyto chyby snižují bezpečnost autosedačky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cestování s dítětem: Jak přežít v letadle
Cestování s dítětem: Pravidla přežití