Menu
Úvod  ›   › 

Po čokoládě budete mít pupínky, aneb největší mýty o akné

Tučná jídla a špatná hygiena akné zhoršují, na pupínky trpí jen puberťáci a zlepší vám ho slunce. Představujeme vám největší mýty o akné.

Mýtus: Tučná jídla a čokoláda způsobují akné.

Pravda: Ačkoli je samozřejmě důležité, abyste dodržovali zdravý a vyvážený jídelníček, nevěřte tomu, že konzumace tučných jídel a čokolády zhoršuje akné. Ve skutečnosti nikdy nebyla spolehlivě dokázána spojitost mezi akné a jídelníčkem obecně. Výjimku tvoří jodizovaná kuchyňská sůl, která pravděpodobně u některých lidí může akné zhoršovat.

Mýtus: Akné mají jen dospívající.

Pravda: S akné se některé děti i rodí a u jiných lidí se naopak akné objeví zase až v dospělosti. Ve skupině čtyřicetiletých žen trpí akné pět procent. U stejně starých mužů už je to jen jedno procento.

Mýtus: Akné se dá vyléčit.

Pravda: Zatím bohužel neexistuje obecně platná léčba akné, ale lze účinně zmírnit jeho projevy.

Mýtus: Akné může být způsobeno špatnou hygienou.

Pravda: Akné nezpůsobují nečistoty na obličeji, nebo kožní maz. Nicméně mnoho lidí tomuto mýtu stále věří a proto se snaží mýt si obličej co nejvíc, čímž dochází k vysušování kůže a projevy akné se tím ještě zhoršují. I v případě, že trpíte na akné, stačí, když si budete mýt obličej dvakrát denně.

Mýtus: Slunce akné zlepšuje.

Pravda: Neexistuje žádný důkaž, že by sluneční záření zlepšovalo akné. Sluneční zážení naopak může na vaší pokožce napáchat více škod než užitku; urychluje stárnutí, vznik vrásek, i riziko rakoviny kůže. Navíc spousta léků užívaných k léčbě akné činí vaši kůži mnohem citlivější na ultrafialové zážení.

Mýtus: Akné je způsobeno stresem.

Pravda: Stres nemůže způsobit akné, avšak může jeho projevy zhoršit.

Mýtus: Akné je infekce.

Pravda: Akné je kožní onemocnění způsobené kombinací faktorů; včetně faktorů hormonálních a genetických.

Mýtus: Akné je pouze kosmetický problém.

Pravda: Akné může mít velmi nepříjemné psychické důsledky, jako jsou poruchy nálady, negativní sebevědomí i sebepojetí. Je dokázáno, že lidé trpící akné, trpí také více více depresí a sociálními komplexy.

Mýtus: Jakmile akné zmizí, můžete vysadit medikaci.

Pravda: Bez porady s lékařem nikdy nevysazujte předepsané léky. Příliš časným ukončením léčby si můžete přivodit závažné komplikace.

Mýtus: Sex vede k akné.

Pravda: Mýtus o tom, že sex a masturbace akné zhoršuje, je starý už několik desátek let. Není na něm samozřejmě nic reálného.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Akné: Kdy musíte jít k lékaři
Co musíte čekat od svého těhotného těla
Akné u dospělých: Co ho může spustit
Vymačkáváte si pupínky? Koledujete si o jizvy!
Skryté příčiny vašeho akné