Menu
Úvod  › 

Vymačkáváte si pupínky? Koledujete si o jizvy!

Také nemůžete odolat tomu, abyste vymáčkli zanícený pupínek? Jenže podle dermatologů si tak jen zanesete nečistoty do otevřených pórů a koledujete si o trvalé zjizvení kůže.

Akné může mít mnoho tvarů a velikostí. Může mít černé vrcholky, bílé čepičky, zanícené červené bulky, nebo velká červená ložiska. Ať už vám ale na obličeji vypučelo cokoli, pokuste se odolat pokušení vymáčknout to. Riziko je totiž příliš velké.

I když se vám může zdát, že vymáčknutí pupínku urychlí jeho zahojení, opak je pravdou. Ve skutečnosti tím problém zhoršíte a ve finále můžete skončit s ošklivými jizvami, nebo kožní infekcí.

Příčiny akné se různí. Na vině může být rodinná anamnéza, hormony, ale roli může hrát například i stres. Velmi zjednodušeně lze říci, že pupínky vznikají tehdy, když je produkce kožního mazu nadprůměrná a ten se tlačí pod povrch kůže. Kombinace odumřelých kožních buněk a kožního mazu ucpe póry a vznikne takzvaný komedon. Zánět urychlují ještě bakterie, které se nachází ve vlasových cibulkách. Zánět tak graduje.

V okamžiku, kdy pupínek vymáčknete, vytlačíte hnis násilím ven takovou silou, že si poškodíte pokožku. Tím, že na pupínek silně tlačíte, otevíráte ranku, která tím vznikne, nečistotám a bakteriím, které se nachází na vašich prstech a vašem obličeji v okolí pupínku. Existuje velká pravděpodobnost, že se poté zapálí, zčervená a rozvine se infekce. Jejím důsledkem potom mohou být trvalé jizvy.

Dermatologové proto varují, že tento zákrok, tedy vymáčknutí pupínku, by měl provádět zásadně jen kožní lékař, který za pomoci sterilních nástrojů komedon otevře a odstraní. Je však nutné zachovávat při tom maximální čistotu a opatrnost, aby se předešlo následnému zánětu a případnému zjizvení.

Při léčbě pupínků nejste však bezbranní ani coby amatéři. Dopřejte postižené kůži pravidelný peeling, ošetřujte ji antibakteriálními prostředky s obsahem kyseliny salicylové. Možností jsou také léky, které vám předepíše dermatolog, nebo léčba laserem či fotoléčba.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro muže: Jak pečovat o pleť s akné
Akné: Kdy musíte jít k lékaři
Akné u dospělých: Co ho může spustit