Menu
Úvod  › 

Novoroční předsevzetí nedodrží skoro nikdo

Umínili jste si, že novém roce zhubnete, budete se víc hýbat, nebo přestanete kouřit? Pravděpodobnost, že se vám podaří novoroční předsevzetí splnit, je ale minimální. Celých dvaadevadesát procent lidí přitom pohoří.

Každý rok se na Silvestra rozhodne čtyřicet procent lidí, že se svým životem musí už konečně něco udělat. V důsledku toho praskají fitcentra ve švech, oddělení ovoce a zeleniny v supermarketech prudce stoupnou prodeje a v lékárnách jsou vyprodané nikotinové náplasti. Přejde ale pár týdnů a všechno se zase vrátí do normálu a do vašeho oblíbeného fitka chodí stejní lidé jako celý rok a v místním supermarketu zase postávají lidé před regálem s chipsy a čokoládami. Jak je možné, že mají novoroční předsevzetí tak kratičký život?

Podle rozsáhlého internetového průzkumu provedeného v roce 2012 si suverénně nejvíc lidí (21 procent) dává předsevzetí ohledně redukce váhy, následuje zlepšení finanční situace (14 procent), cvičení (14 procent), získání lepší práce (10 procent), následuje předsevzetí ohledně zdravějšího jídelníčku (7 procent) a dalších pět procent si umiňuje, že přestane kouřit, nebo zlepší svůj partnerský vztah.

Jenže když se vědci zeptali v červnu, kdo z respondentů své předsevzetí stále dodržuje, uspělo pouze osm procent lidí. Některé studie dokonce udávají, že po půl roce jsou svým předsevzetím věrná pouhá čtyři procenta lidí. Každý pátý člověk své předsevzetí vzdá po jednom týdnu a polovina lidí s nimi skončí ještě dřív, než vůbec reálně začnou. Přitom na Silvestra přísahá každý třetí člověk, že se svým životem v novém roce zatočí a že své předsevzetí tentokrát stoprocentně dodrží.

Vědci dále zjistili, že největší pravděpodobnost, že se svým předsevzetím pohoříte, máte v případě, že jste se rozhodli zkombinovat několik závazků najednou. Místo toho, abyste se například rozhodli, že budete v následujícím roce více sportovat, si umíníte, že překopete svůj život od základů, takže přestanete kouřit, začnete jíst zdravěji, více se hýbat a ještě k tomu si konečně najdete přijatelnou partnerku. V takovém případě máte reálnou šanci, že neuspějete ani v jednom ze svých předsevzetí a vzdáte i ta, která byste byli schopní splnit, pokud by "stála osamoceně."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Donuťte se ke cvičení: Tipy, které fungují
5 pravidel lidí, kterým se podařilo zhubnout
7 dietních předsevzetí, která si rozhodně nedávejte
Nejčastější výmluvy, proč lidé necvičí
Jednodenní detox: Nastartujte své tělo!