Menu
Úvod  › 

Jednodenní detox: Nastartujte své tělo!

Cítíte se unavení, bez energie, máte problémy s trávením, či potřebujete nastartovat metabolismus? Jednodenní detox je právě to řešení, které vaše tělo potřebuje.

Těžká, mastná jídla, polotovary, fast foody, instantní potraviny, jídlo ve spěchu. Tak vypadá typický jídelníček naprosté většiny lidí. Výsledkem toho je hromadění toxinů v těle a množství zdravotních problémů, které z toho vyplývají. Dopřejte svému tělu čas od času oddech a příležitost, aby se očistilo od všeho, čím jej zanášíte a získalo zpět ztracenou rovnováhu. Ideální variantou je samozřejmě několikadenní detoxikační program, během kterého se tělo dokonale "vyčistí." Zdaleka ne každý má však čas, sebedisciplínu a možnosti na to, aby několikadenní program podstoupil. Pokud však i přesto chcete pro své tělo něco udělat a znovu jej nastartovat, vyzkoušejte jednodenní detox. Výsledky na sobě uvidíte i po tak krátké době.

Jak jednodenní detox probíhá?

Vyberte si jeden den v týdnu, kdy se rozhodnete své tělo očistit. Ačkoli při jednodenním detoxu obvykle nenastávají žádné vedlejší, nepříjemné symptomy, které jsou někdy přítomny u několikadenního detoxikačního programu, a výkonnost člověka obvykle není nijak zásadně ovlivněna, přesto raději vyberte den, kdy vás nečekají žádné náročné aktivity a nemusíte podávat špičkové výkony.

Je také potřeba, abyste si ujasnili rozdíl mezi půstem (při kterém se pije pouze voda) a detoxem, při kterém byste neměli hladovět. Cílem detoxu je poskytnutí tělu pouze lehké a zdravé potraviny, které ho nijak nezatíží a bude se tedy moci věnovat vylučování nahromaděných toxinů. Právě kvůli tomu je možné detox opakovat i několikrát do měsíce, aniž byste ohrožovali své zdraví.

V rámci jednodenního detoxu byste měli konzumovat pouze čerstvé ovoce a čerstvě vymačkané ovocné štávy, čerstvou syrovou zeleninu a zeleninové šťávy a bylinkové, či ovocné čaje. Naprosto nepřípustné je v rámci detoxu jakékoli pečivo, maso, tuky, sladké, alkohol, nebo káva.

Jaké ovoce a zeleninu vybrat?

Pozor si dávejte také na kupované džusy, které téměř vždy obsahují přidaný cukr. Důvěřujte pouze ovocným a zeleninovým šťávám, které si sami vylisujete. Pro konzumaci v jednodenním detoxu jsou mimořádně vhodné ty druhy ovoce, které mají velký podíl vody, jako je například hroznové víno, meloun, kiwi, broskve, či třesně. Pro znásobení očistnéno procesu zařaďte do svého jídelníčku i jablka, hrušky, ananas, pomeranče, či grepy. Ideální je tyto druhy ovoce kombinovat.

Ze zeleniny je potom mimořádně vhodná například mrkev, okurky, řepy, či celer. Opět se nebojte jednotlivé druhy míchat. V rámci jednodenního detoxu můžete míchat i ovoce a zeleninu. Okurka například pročistí vaše ledviny, citrusy zase mají obrovský detoxikační potenciál. Hroznové víno obsahuje resveratrol, který představuje účinnou ochranu proti rakovině, diabetu a navíc působí jako prevence vzniku krevních sraženin.

V průběhu dne popíjejte ovocné a zeleninové šťávy, bylinkové čaje, či vodu s vymačkaným citronem (zvýší se tím detoxikační efekt). Nejpozději tři hodiny před tím, než jdete spát, přestaňte pít ovocené a zeleninové šťávy a dejte si už pouze časje nebo vodu.

Pokud chcete účinek jednodenního detoxu znásobit, dopřejte si ještě svižnou procházku nebo jinou lehkou sportovní aktivitu. Dopřejte své pokožce důkladný peeling a objednejte se na reflexní masáž, nebo podpořte vylučování toxinů návštěvou sauny. Účinek také znásobí jóga.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pravda o detoxu: Potřebujete ho skutečně?
Detox celebrit: Který vyzkoušet, a na který zapomenout
15 způsobů, jak spálit 250 kalorií
5 pravidel lidí, kterým se podařilo zhubnout
7 dietních předsevzetí, která si rozhodně nedávejte