Menu
Úvod  ›   › 

Ženy jsou tlustší, protože dělají méně domácích prací

Ženy jsou v současné době tlustší, protože dělají mnohem méně domácích prací než ženy před několika desítkami let. Tvrdí to alespoň nejnovější výzkum.

Průměrná žena před šedesáti lety spálila při domácích pracích denně o tisíc kalorií více než ženy v současné době. Také měly v pase v průměru o sedmnáct centimetrů méně, průměrný obvod ženského pasu byl před šedesáti lety jednasedmdesát centimetrů. V současné době činí průměrný obvod ženského pasu osmaosmdesát centimetrů.

Podle vedoucí výzkumu Rose Altmannové je to způsobeno tím, že dnešní ženy tráví mnohem méně času vykonáváním domácích prací a také je jejich zajišťování jednodušší a méně namáhavé než před lety. "Když berete v úvahu čas, který žena v současné době stráví uklízením a vařením, život je naní mnohem jednodušší - a s tím souvisí i větší hmotnost i obvod pasu."

Tyto závěry pocházejí z výzkumu, kterého se zúčastnilo víc než osm tisíc osob. Srovnání prováděli vědci mezi britskými ženami v roce 1952 a současností. Ke vzrůstajícímu obvodu pasu samozřejmě přispívá i změna jídelníčku. V roce 1952 obsahoval průměrný denní jídelníček 1818 kalorií, v současné době činí jeho průměrná hodnota 2178 kalorií.

Výzkum mimo jiné také ukázal, že v roce 1952 většina dětí finančně vylepšovala rozpočet svých stárnoucích rodičů, zatímco v současné době řada rodičů starších padesáti let podporuje své potomky. V roce 1952 vnímaly ženy důchod jako příležitost k odpočinku a relaxaci. Oproti tomu v současné době je důchod spíše příležitostí ke změně životního směru a čtyři lidé z deseti zůstávají i v důchodu pracovně aktivní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak si doma vytvarovat perfektní postavu?
Test: Máte zaděláno na obezitu?
Nadváha a podváha: Jak ovlivňují váš sex?
Chůze je ideální metodou hubnutí