Menu
Úvod  › 

Jak vás zabije nedostatek spánku

Zkrátí se vám délka života, zhorší paměť, budete trpět depresí, stresem, budete mít nemocné srdce. Představujeme vám způsoby, kterými vás zabije nedostatek spánku.

To, že vám nedostatek spánku nijak zvlášť neprospívá, už jste si zřejmě všimli, jenže život většiny lídí je v současné době tak hektický, že na spánek už nezbývá dostatek času. Patříte mezi ty, kteří odsouvají spánek a odpočinek až na druhou kolej? Potom se podívejte, jaké bude mít vaše chování následky a jak vás nedostatek spánku nakonec zabije:

Délka života

Vědci zrevidovali výsledky šestnácti výzkumů, které byly na toto téma v minulosti provedeny, a zjistili, že ti lité, kteří spí méně než sedm hodin, mají o třicet procent vyšší riziko, že zemřou předčasně. A řeč je o kvalitním hlubokém spánku, převalování se v posteli, kdy se vám hlavou honí tisíce neodbytných myšlenek, se nepočítá.

Zánětlivé procesy

Studie ukázaly, že nedostatek spánku vede ke zvýšení hladiny zánětlivých marketů. Záněty v těle jsou přitom rizikovým faktorem pro srdeční infarkt, nebo mozkovou mrtvici. Tím také vědci vysvětlují skutečnost, že lidé s poruchami spánku významně častěji než jejich vrstevníci zemřou při infarktu. Dlouhodobý spánkový deficit se potom dává do souvislosti s chronickým zánětem v těle.

Paměť

Pokud chcete, aby vaše paměť fungovala tak, jak má, musíte jí dopřát dostatek spánku. Celá řada studií potvrdila, že lidé s dostatečným množstvím spánku se nejen lépe učí, ale zároveň se i lépe sousředí a dosahují lepších výsledků v testech. Pro vaši paměť je ale podstatný pouze zdravý a hluboký spánek, užívání prášků na spaní má naopak na paměťové schopnosti negativní vliv.

Soustředění

Podle závěrů, ke kterým dospěli vědci, dosahují lidé, kteří nespali sedmnáct až devatenáct hodin horších výsledků v testech, než ti, kteří mají aktuálně v krvi 0,05 procenta alkoholu. Pokles výkonnosti při nedostatku spánku je až padesátiprocentní, protože se výrazně zhoršuje schopnost soustředění.

Deprese

Stres, nedostatek spánku a objevení deprese spolu souvisí. Deprese se totiž často objevuje u lidí s poruchami spánku, nebo jinými spánkovými abnormalitami a nedostatek spánku (či jeho špatná kvalita) je také často ukazatelem, který na blížící se depresi upozorňuje. Předpokládá se, že to souvisí s měnící se hladinou hormonů.

Stres

Nedostatek spánku zvyšuje automaticky hladinu vašeho stresu. Ti lidé, kteří trpí dlouhodobým spánkovým deficitem, mají vyšší hladinu stresového hormonu, kortizolu. Vědci zjistili, že je to způsobeno větší aktivitou sympatického nervového systému, která byla při nedostatku spánku zaznamenána.

Srdeční onemocnění

Nedostatek spánku a jeho špatná kvalita souvisí prakticky se všemi druhy srdečních problémů, od vysokého krevního tlaku, přes záchvaty, až po mrtvici. Spánkový deficit totiž tlumí aktivitu parasympatického nervového systému, ale aktivita sympatického nervového systému oproti tomu vzrůstá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Čím méně budete spát, tím více budete jíst
Děti a spánek přes den: Kdy ho můžete zrušit?
Spěte lépe: 5 kroků ke kvalitnějšímu spánku
Skřivani jsou šťastnější než sovy
Spánkové polohy: Jak se podepíší na vašem zdraví