Menu
Úvod  › 

Mezi očkováním a autismem neexistuje žádná souvislost

Tvrzení, že očkování způsobuje autismus, je absolutní nesmysl. Tyto dvě věci spolu vůbec nesouvisí, tvrdí nová studie.

Odpůrci očkování, kteří bojují proti jeho povinnému absolvování, argumentují už několik let mimo jiné i tím, že u očkovaných dětí výrazně vzrůstá riziko rozvoje autismu. Odborníci ale tvrdí, že je to absolutní nesmysl a že mezi očkováním a výskytem autismu neexistuje žádná souvislost. Nově to potvrdila studie zveřejněná v Journal of Pediatrics, při které vědci zpracovávali data více než tisícovky dětí.

Podle jejích autorů jsou obavy rodičů z toho, aby očkováním neohrozili své děti autismem, zcela bezpředmětné a nemají žádný reálný základ. Argumentace odpůrců očkování na toto téma je tudíž nesmyslná a nemá žádné opodstatnění. A to i přes to, že z odmítání povinného očkování dětí se v poslední době stal značný módní trend. Autoři výzkumu zdůrazňují, že zkoumali jak děti, které dostaly několik vakcín v rámci jedné návštěvy u pediatra, tak ty, které měly očkování rozloženo do delšího časového úseku. Ani v jednom případě se žádná souvislost mezi očkováním a výskytem autismu neprokázala.

Výzkumu se zúčastnilo 256 dětí, u kterých byla porucha autistického spektra prokázána, a 752 zdravých dětí. Zjišťovala se u nich hladina protilátek před a po očkování a její možná souvislost s rozvojem autismu. Lékaři tudíž zdůrazňují, že obavy rodičů před rozvojem autismu, coby vedlejším efektem očkování, jsou zcela nesmyslné.

Rodičů odmítajících očkování právě kvůli riziku autismu přitom v posledních letech stále přibývá. Podle studie z roku 2012 vzrostl mezi roky 2006 a 2009 čtyřikrát počet rodičů, kteří odkládají nebo přímo odmítají očkování svých potomků. Odborníci se ale shodují, že odkládáním očkování vystavují rodiče své děti - a nejen své, ale i jejich okolí - mnohem většímu riziku, než jsou případné vedlejší účinky vakcín. Například vloni byl v USA a Evropě zaznamenán největší výskyt černého kašle za posledních padesát let.

Podle lékařů je odkládání či dokonce odmítání očkování nezodpovědné nejen k vlastním potomkům, ale i k jejich okolí, kdy neočkované dětí prakticky "hřeší" na to, že je většina populace proočkovaná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pravda a mýty o očkování
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
Jak usnadnit dítěti očkování