Menu
Úvod  › 

Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení

Dokážete rozpoznat chřipku od nachlazení? Víte, jaké jsou rizikové faktory onemocnění a jak jim předcházet? Přečtěte si, jaké jsou nejrozšířenější mýty o chřipce a nachlazení a jak je to ve skutečnosti.

1. Chřipka je jen horší nachlazení.

Nachlazení a chřipka jsou způsobeny dvěma naprosto odlišnými viry. Chřipka je přitom mnohem závažnější než nachlazení. Pro některé skupiny lidí (jako například seniory, dlouhodobě nemocné, s oslabenou imunitou a podobně) může vést chřipka k velmi závažným komplikacím, které často vyžadují hospitalizaci v nemocnici, a může dokonce představovat i ohrožení života. Diagnóza chřipky však může být někdy obtížná i pro samotné lékaře uvádí magazín Health.

2. "Mám střevní chřipku."

Mnoho lidí zaměňuje střevní problémy s chřipkou. Je sice pravda, že podrážděný žaludek se k chřipce může přidružit, ale jen ve velmi ojedinělých případech se jedná o hlavní symptom. Pokud trpíte nevolností, zvracením, nebo průjmem, pravděpodobně jste se nakazili ještě jiným virem, bakterií, nebo máte otravu z jídla. Téměř určitě se nejedná o chřipku.

3. Pokud je venku zima, je pravděpodobnější, že onemocníte chřipkou nebo nachlazením.

Ano, chřipka a nachlazení jsou běžnější v zimě, protože v tomto ročním období se virus šíří nejrychleji. Chřipka nebo nachlazení ale nemají vůbec nic společného s počasím nebo teplotou. Tyto dva faktory mnohem více ovlivňují například potenciální nákazu zápalem plic.

4. Horečka se musí vyhladovět a nachlazení zajíst.

Nic horšího už pro své zdraví udělat nemůžete. Naopak při horečce je důležité dodávat tělu všechny potřebné živiny a především dostatek tekutin. Obojí potřebuje pro boj s virem a hladovkou ho jen ještě víc oslabíte. Dostatečný pitný režim navíc usnadní vaše vykašlávání a zvlhčí sliznici v krku.

5. Na chřipku je nejlepší vitamin C, bylinky, nebo antibiotika.

Lidé často předpokládají, že pokud zvýší svůj příjem vitaminu C, sníží se frekvence či závažnost nachlazení a chřipky. Dalším oblíbeným prostředkem z domácí lékárničky je echinacea a další bylinné přípravky. Bohužel u žádného z těchto prostředků nebylo nikdy dokázáno, že by měly na průběh onemocnění jakýkoli vliv. Stejně tak vám v boji proti chřipce a nachlazení nepomohou ani antibiotika. Ty jsou totiž účinné jen proti bakteriím a nikoli proti virům.

6. Nachlazení můžete jen vyležet.

I když vám zřejmě nepomohou různé domácí prostředky, lékař vám může předepsat antivirotika, která zmírní a zkrátí průběh trvání nemoci. Volně prodejné léky vám obvykle mohou pomoci ulevit od nepříjemných příznaků chřipky. Je však nutné kombinovat je s dostatkem odpočinku a zvýšeným příjmem tekutin. V průběhu léčby se také vyhýbejte konzumaci alkoholu a tabákových výrobků.

7. Po očkování proti chřipce můžete onemocnět.

To je absolutní nesmysl. Vakcína proti chřipce obsahuje neaktivní nebo dokonce mrtvý virus. Nemůžete se z ní tedy nakazit chřipkou. Mírné začervenání nebo otok v místě vpichu je naprosto normální. V nejhorším případě můžete několik dní po očkování trpět horečkou, nebo bolestí svalů. Nejedná se však o příznaky chřipky.

8. Očkování proti chřipce je stejně neúčinné.

I když neexistuje samozřejmě stoprocentní účinnost, hodně se k ní blíží. Existuje celá řada chřipkových kmenů a neexistuje vakcína, která by je pokryla všechny. Vakcíny se proto mění každý rok a zahrnují tři chřipkové kmeny, o kterých se odborníci domnívají, že budou ten který rok nejčastější. Ale i když i přes očkování onemocníte, průběh choroby bude potom mnohem mírnější.

9. "Na očkování proti chřipce jsem příliš zdravý."

Očkování proti chřipce je nejdůležitější pro děti, seniory a osoby se zdravotními problémy. Nicméně proti chřipce není imunní nikdo z nás. Naopak lidé, kteří nemají žádné zdravotní problémy, mají tendenci chřipku přecházet i přes jasné příznaky a šířit jí mezi ostatní. I v očkování proti chřipce však platí určitá omezení: neměly by jej podstupovat děti mladší šesti měsíců, nebo například ti, u nichž se někdy v minulosti objevila alergická reakce na vakcínu. Stejně tak je nutné počkat s očkováním, pokud máte akutně zvýšenou teplotu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Imunita