Menu
Úvod  › 

Očkování dětí: Pro a proti

Máte nechat své dítě naočkovat, nebo tím spíš ohrožujete jeho zdraví a vystavujete ho zbytečnému riziku? Shromáždili jsme argumenty pro i proti očkování u dětí.

PRO

1. Očkování může vymýtit závažná onemocnění a jiným závažným, potenciálně smrtelným, chorobám může předcházet. Povinné očkování vymýtilo taková onemocnění, jako například obrnu nebo neštovice, které stály život tisíců dětí. Podle údajů Pediatric Academic Society očkování dětí v USA předchází deseti a půl milionům případů infekčních onemocnění a zabrání třiatřiceti tisícům úmrtí ročně.

2. Podle údajů American Academy of Pediatrics je očkování v prevenci nemocí účinné z devadesáti až devětadevadesáti procent. I když už očkované dítě nemocí onemocní, je její průběh mnohem mírnější a v mnohem menší míře se u něj vyskytují komplikace než u dětí, které nejsou očkované.

3. Prokočkovanost populace chrání i těch několik procent dětí, které ze zdravotních důvodů nemohou být očkovány. V proočkované populaci se totiž nemoci nemohou dále šířit.

4. Případná rizika očkování nemohou vyvážit rizika, kterým vystavujete dítě, pokud jej očkovat nenecháte. Nemoci, kterým se dá očkováním předcházet, jako jsou příušnice nebo spalničky, jsou stále ve světě příčinou řady úmrtí. Spalničky zabíjí každý rok na světě desítky tisíc lidí, děti, které prodělají příušnice, mohou být doživotně hluché.

5. Názor, že očkování způsobuje autismus, je naprostým nesmyslem a mýtem, který se mezi lidmi šíří bez reálného opodstatnění. Na toto téma bylo provedeno mnoho studií a žádná z nich nikdy žádnou souvislost mezi očkováním dětí a autismem neprokázala.

6. WHO doporučuje pro děti i očkování proti žloutence typu B. Toto onemocnění může způsobovat zánět jater, který vede k cirhóze, nebo rakovině jater. Studie také naznačují, že existuje souvislost mezi žloutenkou typu B a snížené riziko roztroušené sklerózy.

PROTI

1. Nikdo nemá právo nutit rodiče, aby očkovali své děti. Podle výzkumu z roku 2010, provedeného na University of Michigan, celá třetina rodičů je nespokojena s tím, že jim stát diktuje, že mají své děti povinně očkovat.

2. Očkování je často zbytečné v případech, kdy je počet ohrožení nebo úmrtí v důsledku určitého onemocnění pouze malé. V devatenáctém století byla úmrtnost na dětské choroby, jako je černý kašel, zarděnky a spála, drasticky vysoká a poklesla právě díky očkování. V současné době je osobní hygiena, zásobení vodou, výživa a další zázemí na mnohem vyšší úrovni a dětská úmrtnost je mnohem nižší.

3. Dětské očkování může v ojedinělých případech vyprovokovat vážné komplikace včetně anafylaktického šoku, paralýzy, nebo náhlého úmrtí.

4. Očkování může spustit autoimunitní onemocnění, jako je artritida, roztroušená skleróza, lupenka a další.

5. Neočkované děti si vybudují silnější imunitní systém, protože se jejich tělo musí vypořádat s větším počtem infekcí a naučí se jim vzdorovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Pravda a mýty o očkování
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování