Menu
Úvod  › 

Co se stane s vaším tělem, když vypijete Colu

Ujíždíte na Coca-Cole ve velkém, nebo si ji dáte jen občas k obědu? Přečtěte si, co se stane s vaším tělem hodinu poté, co vypijete colový nápoj. Přejde vás chuť!

Výzkum provedený v Británii se zaměřil na tolik oblíbené colové nápoje a zkoumal, co přesně se děje ve vašem těle poté, co vypijete plechovku Coly. A závěry, ke kterým dospěl, skutečně nejsou nijak optimistické:

Po prvních 10 minutách

Do vašeho těla se dostane deset kávových lžiček cukru, čímž zcela vyčerpáte doporučenou denní dávku. Kdybyste takové množství cukru snědli v jeho ryzí podobě, začali byste nejspíš zvracet, ale kyselina fosforečná obsažená v Cole sladkou chuť dokáže "srazit" a obelstít tak naše chuťové buňky. Takže přeslazený nápoj, který by naše tělo za normálních okolností odmítlo, začneme trávit.

20 minut

Hladina krevního cukru se dramaticky zvýší. Naše játra začnou na tento nenadálý krevní útok odpovídat tím, že cukr mění na tuk.

40 minut

Vstřebal se veškerý kofein. To vede k tomu, že se vám silně rozšíří zorničky a prudce stoupne krevní tlak spolu s tím, jak se játra snaží poněkud odlehčit krevnímu oběhu od přebytku cukru. Adenosinové receptory v mozku jsou blokovány, takže pokud jste si dali Colu večer, bude se vám jen velmi obtížně usínat.

45 minut

Vaše tělo stimuluje produkci dopaminu, který zalévá váš mozek. Je to velmi podobný proces, ke kterému dochází, pokud si vezmete heroin.

60 minut

Kyselina fosforečná blokuje vápník, hořčík a zinek v tenkém střevě a ty se potom vylučují močí. To znamená, že se ve vašem tělem vůbec nedostanou tam, kde je jich potřeba - například k vašim kostem. Kofein má diuretické účinky, takže se navíc začnete i odvodňovat. Hladina krevního cukru poklesne stejně prudce, jako předtím stoupala. Začnete být velmi pravděpodobně podráždění a také unavenější, protože jste už vyloučili všechnu vodu, kterou Cola obsahovala a navíc s sebou vzala spoustu cenných výživových látek. Nejvíce tím trpí vaše kosti a zuby. V dlouhodobém horizontu se vám zvýší krevní tlak i riziko kardiovaskulárního onemocnění a diabetu. O obezitě ani nemluvě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pravda o light nápojích: Tloustne se po nich
5 důvodů, proč nepít colové nápoje
7 velmi dobrých důvodů, proč nepít dietní colu