Menu
Úvod  › 

Nejnebezpečnější bakterie sídlí ve vašem povlečení

Najdete je na površích běžných předmětů v domácnosti, způsobují velké zdravotní problémy a bohužel odolávají antibiotikům. Víte, jaké smrtonosné bakterie máte doma?

Domácnost se obvykle považuje za útočiště a ostrov bezpečí, takže by vás nejspíš nenapadlo, že tam, kde žijete spolu se svými dětmi, se vyskytují bakterie, které mohou způsobit řadu závažných onemocnění a navíc odolávají běžným antibiotikům. Dokazuje to nový výzkum z Washington University School of Medicine. Podle něj je nejvíce kontaminováno ložní povlečení, televizní ovladače a ručníky ve vaší koupelně.

Kmeny bakterií, o kterých je řeč, se nazývají MRSA, a jde o mimořádně odolné kmeny takzvaného zlatého stafylokoka (Methicilin-Rezistentní Staphyloccocus Aureus). Zatímco běžné bakterie dokáže vyhubit například penicilin, kmeny MRSA jsou proti antibiotikům této řady rezistentní a je velmi obtížné je zlikvidovat. Většina lidí má přitom zlatého stafylokoka spojeného s nemocničním prostředím, kde také k jeho nákaze nejčastěji dochází, a kde často způsobuje velmi nepříjemné a obtížně zvládnutelné komplikace hojení ran. Nejspíš by vás proto ani nenapadlo, že se nebezpečné kmeny MRSA mohou vyskytovat i ve vaší domácnosti.

Nejhorší je povlečení

Jenže podle nejnovějších vědeckých závěrů se nacházejí právě i na površích předmětů, které se běžně vyskytují v domácnostech. A právě ony jsou relativně často příčinou infekce u dětí. Nejčastěji je přitom infekcí postižena kůže a měkké tkáně a infekce mají navíc tendenci k opakování. Tým vědců provedl stěry u padesáti dětí, a zároveň odebrali vzorky z jednadvaceti předmětů, které tvoří běžné vybavení domácnosti. Zjistili přitom, že všechny děti, u nichž se přítomnost kmenů MRSA potvrdila, se s největší pravděpodobností nakazily ve vlastní domácnosti.

Přítomnost kmenů MRSA byla potvrzena u třiadvaceti z padesáti domácností a nejčastěji bylo infikováno ložní prádlo (v osmnácti procentech), televizní ovladače (v šestnácti procentech) a ručníky v koupelně (v patnácti procentech). Není bez zajímavosti, že ve dvanácti procentech byli přenašečem MRSA psi a v sedmi procentech kočky.

Pokud jste přesvědčení, že vás se tento problém nemůže nikdy týkat, protože jste otázce hygieny, úklidu a čistících prostředků velmi důkladní, musíme vás zklamat. Podle vědců nemá výskyt těchto nebezpečných kmenů žádnou souvislost s frekvencí úklidu, nebo používání čistících prostředků. Na druhou stranu je pravděpodobné, že v domácnostech s horší hygienou existuje větší pravděpodobnost přenosu infekce mezi jednotlivými členy domácnosti, ale autoři výzkumu tvrdí, že i kdybyste používali každý den litry čistících prostředků, nebudete mít záruku, že se u vás kmeny MRSA nevyskytnou. Žádná prevence zatím bohužel neexistuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Špína a zápach