Menu
Úvod  › 

Páchnoucí dech: Jak s ním bojovat

Všechny reakce vašeho okolí napovídají tomu, že váš dech zrovna nevoní. Co může být příčinou nevábného dechu a co s tím můžete dělat?

To, se páchnoucího dechu zbavit, závisí na tom, co je jeho příčinou. V osmdesáti až devadesáti procentech případů tkví jeho příčina právě ve vašich ústech. Většinou také nejde o nic vážnějšího než nedostatečnou ústní hygienu. Za špatný dech obvykle může plak, téměř neviditelný povlak bakterií, které se neustále množí ve vašich ústech. Dalším viníkem potom může být zubní kaz, nebo onemocnění dásní.

Výjimečně je zapáchající dech způsoben onemocněním plic nebo trávicího traktu, případně jiným infekčním onemocněním. Na vině dočasného zápachu z úst může být samozřejmě i konzumace aromatických jídel, jako je česnek, cibule, nebo alkohol. Ty se dostávají do krevního oběhu a aromatické látky jsou potom vydechovány plícemi. Velmi neblahý vliv na váš dech má taktéž kouření.

Zápach z úst způsobuje přemnožení bakterií, jejichž rozkladem vzniká mimo jiné i síra, která je právě příčinou nevábného odéru. Největší množství těchto bakterií najdete právě v zubním plaku, takže čím méně ho odstraníte, s tím větším zápachem se budete potýkat. Relativní útěchou vám může být skutečnost, že kromě zápachu bakterie nejspíš nezpůsobují jiné infekce nebo onemocnění. Přemnožené bakterie stojí také právě za bílým, šedým, nebo žlutým povlakem jazyka některých lidí. Bakterie vymývají sliny, takže nedostatečný pitný režim zápach z úst ještě zhoršuje. Také proto víc páchne u úst lidem, kteří mají aktuálně rýmu, protože dýchají většinou s otevřenými ústy a jejich sliznice se vysušují.

Pokud se chcete se zapáchajícím dechem zatočit, v první řadě zlepšete zubní hygienu. Používejte fluoridovou zubní pastu, měkký kvalitní kartáček a čistěte si zuby minimálně dvakrát denně. Stejně tak často byste si měli čistit i jazyk. Samozřejmostí je čištění mezizubních prostor zubní nití.

Vyhýbejte se konzumaci jídel bohatých na cukry, které poskytují bakteriím potravu. Po každém jídle byste měli vypít sklenici vody a dodržování pitného režimu je vůbec základním pravidlem, které musíte v boji proti zápachu z úst dodržovat. Ústní spreje a vody mohou pomoci na chvíli překrýt nevábný odér, ale neodstraní jeho příčinu, takže jejich efekt je jen krátkodobý.

Rozhodně byste však měli navštívit svého zubního lékaře a svěřit se mu se svým problémem. Ten zjistí přesnou příčinu vašeho zkaženého dechu a navrhne adekvátní řešení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 důvodů, proč byste měli začít běhat
Sexuální život obézních žen? Katastrofa!
10 vteřin, které vám vylepší zdraví
Páchne vám z úst? Otestujte se!