Menu
Úvod  › 

Nejšpinavější věci, na které denně saháte

Nemusíte si máchat ruce v záchodě, abyste byli vystaveni náporu bacilů. Nejvíc se jich totiž skrývá v předmětech, které denně berete do rukou a nejspíš vás ani nenapadne, že ohrožují vaše zdraví.

Napadlo vás už někdy, že když používáte bankomat, jste na tom s bacily mnohem hůř, než kdybyste si myli ruce v záchodě? Nejnovější britská studie potvrdila, že z pohledu ohrožení vašeho zdraví jde o srovnatelnou situaci. Vědci zjistili, že na běžně dostupných předmětech, které denně používáte, se nacházejí bakterie způsobující průjem a další zdravotní problémy. Následující místa a předměty dopadly nejhůře:

Váš supermarket

I přesto, že se tady prodávají potraviny a předpokládáte tady dokonalou hygienu, vědci z Arizonské univerzity zjistily, že na madlech nákupních vozíků, na regálech a dalších předmětech v supermarketu se nachází sedmdesát procent střevních bakterií, které najdete i ve fekáliích.

Dotykové displeje

iPod, iPad a další zařízení s dotykovým displejem jsou podle vědců kontaminované choroboplodnými zárodky v podstatě všech lidí, kteří se jich dotkli. A mimo nebezpečí nejsou dokonce ani ta zařízení, která používáte pouze vy soukromě. Jakmile je položíte na kontaminované místo, sáhnete na něj a pak se například bezděčně dotknete svého obličeje, máte zaděláno na zdravotní problémy.

Mobilní telefony

V již zmíněném výzkumu se testovalo pětadvacet mobilních telefonů a u všech byla zjištěna přítomnost stafylokoka, který způsobuje řadu onemocnění od kožních infekcí až k meningitidě. Tyto bakterie potřebují k množení teplo, které jim dodávají vaše ruce, ve kterých mobil držíte. Navíc jim s potem dodáte i vlhko a připravujete jim ideální prostředí k dalšímu rozmnožování.

Dálkové ovladače

Víte, že nejšpinavějším předmětem, kterého se můžete v hotelovém pokoji dotknout, je dálkový ovladač? Vědci zjistili, že i na něm se nacházejí fekálie a bakterie způsobující zdravotní potíže. Sahá na něj spousta lidí, jen málokdy se při úklidu otírá a navíc na něj často sahají lidé neumytýma rukama poté, co opustili toaletu.

Platební karta

Analýzy ukázaly, že platební karta je pokrytá slinami, bakteriemi a najdete na nich dokonce víc fekálních bakterií než na veřejných telefonech, záchodech nebo eskalátorech. Zkuste si uvědomit, kolik prodavačů na ní sáhne jen během jednoho týdne a na kolika místech ji necháte položenou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 důvodů, proč byste se měli smát častěji
7 důvodů, proč vás bolí břicho
5 druhů rakoviny, kterým předejdete cvičením
10 věcí, které udělá sex pro vaše zdraví