Menu
Úvod  › 

Páchne vám z úst? Otestujte se!

To, že vám smrdí z úst, vám vaše okolí jen těžko řekne. Upřímnou odpověď se nejspíš nedozvíte ani na přímou otázku. Jak tedy můžete zjistit, zda nepatříte k těm, kterých se týká zkažený dech?

Špatný dech a zápach z úst se čas od času týká každého z nás; a zejména po flámu nebo po ránu jde o přirozený jev. Je však možné, že vám z úst páchne i v průběhu dne a vaši známí s vámi raději mluví z bezpečné vzdálenosti právě kvůli tomuto problému. Problém je v tom, že lidé mají vybudovanou rezistenci proti vlastnímu tělesnému zápachu, takže sami sebe necítíte, a tento problém je natolik delikátní, že vás na něj okolí zřejmě jen těžko upozorní. Je tedy klidně možné, že problém zkaženého dechu se týká i vás. Jak to můžete zjistit a otestovat sami sebe?

Ke zjištění případného zápachu z úst zkuste následující techniku: Olízněte si zápěstí, počkejte pět sekund, než se sliny odpaří a potom si přičichněte. To, co cítíte, je aroma, které se line z vašich úst. Přesněji jde o odér špičky vašeho jazyka.

K tomu, abyste zjistili, jak je cítit zadní část vašeho jazyka, budete potřebovat jiný experiment: Vezměte si čajovou lžičku, obraťte ji vzhůru nohama a s její pomocí seškrábněte vrstvu ze zadní části jazyka (pozor na dávicí reflex). Nejprve si seškrábnutou hmotu prohlédnete, ideálně by mělo jít o malé množství bělavé hmoty. Teď seberte odvahu a přičichněte si. Jak je ona hmota cítit? Cítíte neutrální vůni, nebo se vám obrací žaludek. Tento typ odéru pravděpodobně cítí ostatní, kdykoli promluvíte.

Podobnou službu vám prokáže i zubní nit. Použijte ji k vyčištění mezizubních prostorů a pak si k ní přičichněte. To, co ucítíte, je také dostatečně průkaznou výpovědí o ne/vůni vašeho dechu. Stejně tak můžete použít i obdobu testu s lžičkou. Otřete si jazyk papírovým ubrouskem, pokud na něm povlak zanechá žlutavou stopu, je pravděpodobné, že se ve vaší ústní dutině přemnožily bakterie.

Přirozeně nejspolehlivější cestou, jak se dozvědět pravdu o svém dechu, je jednoduchá otázka. Můžete se zkusit zeptat své partnerky, nebo někoho, komu důvěřujete, ale v tomto případě existuje reálná možnost, že dotyčnému bude velmi nepříjemné odpovídat a z ohledu k vám pravdu zjemní nebo zatají. Mnohem přijatelnější pro obě strany je otázka směřovaná na vaše dentistu. Ten nemá důvod zatajovat vám pravý stav věcí a navíc jde o problém, který spadá do jeho oboru, takže se k němu může postavit jako profesionál a případně vám rovnou navrhnout i jeho řešení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejšpinavější věci ve vašem bytě
Parfémy ničí kvalitu spermatu
Co musíte vědět o alkoholu
10 vteřin, které vám vylepší zdraví