Menu
Úvod  › 

7 věcí, které zhoršují vaší menstruaci

Křeče v břiše, silné krvácení, nepravidelná menstruace. Tyhle věci vám menstruační cyklus výrazně zhorší.

1. Vynecháváte pilulky (víc než jednou)

Pokud si chcete užít skutečně příšerný premenstruační syndrom? Potom si co nejvíc rozházejte hormony. A těžko najdete jistější způsob, než brát antikoncepci nepravidelně a občas pilulky vynecháte. Jestliže vynecháte víc než jednu v cyklu, můžete počítat se špiněním, nepravidelným krvácením, ale může se dostavit i mnohem silnější menstruace s nepříjemnými projevy, jako jsou například křeče v podbřišku.

2. Jste ve velkém stresu.

Nejspíš už jste slyšela o tom, že stres vašemu zdraví příliš neprospívá, ale možná netušíte, do jaké míry ovlivní i vaši menstruaci. Při stresu se totiž do těla vyplavuje kortizol, který mění menstruační cyklus. Právě stres tak může být příčinou vašeho nepravidelného krvácení, zpoždění menstruace, nebo dokonce jejího úplného vymizení.

3. Nemáte pravidelný spánkový rytmus.

Víme, že vy víte, že ideálně byste měla spát osm hodin denně - a že to často není možné. Nicméně studie publikovaná v magazínu Health Care Women International zjistila, že právě nepravidelný spánkový reži, může negativně ovlivnit menstruační cyklus. Častým důsledkem je pak opět nepravidelné krvácení.

4. Jste neustále na cestách.

Jezdíte neustále na služební cesty, létáte, cestujete na velké vzdálenosti? Potom se mění vaše produkce melatoninu, zejména když cestujete napříč časovými pásmy. Právě intenzivní cestování může být příčinou opožděné menstruace, či silnějšího krvácení, než na které jste zvyklá.

5. Přeháníte to s alkoholem.

Oslavujete bouřlivě každý konec pracovního týdne a téměř každý víkend vás zastihne s příšernou kocovinou? Kromě všech zdravotních negativ a problémů, které vám náruživá konzumace alkoholu přinese, navíc negativně ovlivní váš menstruační cyklus.

6. Jste přetrénovaná.

Trénujete na maratón, cvičíte téměř do bezvědomí, běháte, posilujete, ve fitku byste mohli téměř i přespávat. Potom se nemůžete divit, že se vám zpožďuje menstruace, krvácení je mnohem silnější a doprovázené intenzivnějšími křečemi. Příčinou je tělesný stres a hormonální nerovnováha způsobené nadměrnou fyzickou zátěží.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Témata, která musíte probrat se svým gynekologem
Tampóny, vložky, nebo kalíšek? Co je pro vás tím pravým?
9 věcí, které nevíte o své menstruaci
Bolestivá menstruace: Jak jí přežít a ulevit si
8 věcí, o kterých byste měla říct svému gynekologovi
Co může za vaše problémy s menstruací?