Menu
Úvod  › 

9 fascinujících věcí, které se dějí při spánku

Když spíte, váš mozek provádí generální úklid, ale většinu noci nespíte tvrdě. V některých fázích spánku jsou téměř všechny vaše svaly vyřazené z provozu. Někteří lidé dokáží ve spánku i řídit auto. Představujeme vám fascinující věci, které se dějí s vaším tělem během spánku.

1. Většinu času nespíte tvrdě.

Zpočátku spánkového cyklu spíte velmi lehkým a mělkým spánkem a postupem času se náš spánek prohlubuje. Spánek začíná takzvanou NREM fází, která má ještě další tři stupně. Poté přechází do REM fáze, která je charakterizována rychlými pohyby očí, a zdají se nám v ní sny. Celý spánkový cyklus trvá typicky mezi devadesáti a sto dvaceti minutami a za noc se zopakuje čtyřikrát až pětkrát.

2. Úklid mozku.

Zatímco spíme, v mozku probíhá generální úklid. I když se většina lidí domnívá, že během spánku mozek "vypne", opak je pravdou. Jeho aktivita je v REM fázi téměř stejně intenzivní jako v bdělém stavu. Laicky řečeno; během spánku probíhá v mozku generální úklid, při kterém se mozek zbavuje nepodstatných vzpomínek, detailů, třídí vjemy, které jste vstřebali během dne. Stejně tak se ale během spánku mohou objevit nové souvislosti či řešení problémů, která vám v bdělém stavu unikaly. Právě díky utřídění myšlenek, k němuž během spánku dochází. Ostatně přísloví, že ráno je moudřejší večera, má něco do sebe.

3. Pomalejší srdeční tep i dech.

Během spánku se zpomalí jak váš dech, tak váš srdeční tep. Všechny orgány zpomalí svou činnost - pomaleji trávíte, klesá produkce hormonů, játra pomaleji odstraňují toxiny. Zkrátka všechno je zpomalené a v odpočinkovém režimu.

4. Prudce klesne krevní tlak.

Ve spánku dochází k prudkému poklesu krevního tlaku. Pokud jste zdraví, váš krevní tlak poklesne během nočního spánku o pět až sedm stupňů.

5. Pokles tělesné teploty.

Doporučení odborníků, že byste měli spát v chladné místnosti není způsobeno snahou, aby se vám nelepily zpocené vlasy na krk, ale především proto, že teplota o několik stupňů nižší simuluje stejný proces, jaký nastává přirozeně v lidském těle v průběhu spánku. Během REM fáze poklesne tělesná teplota o jeden až dva stupně.

6. Jste jako paralyzovaní.

Během REM fáze jsou prakticky všechny svaly ovládané vůlí "mimo provoz." Zůstávají pouze pohyby víček a dýchání. Tato spánková "paralýza" je samozřejmě pouze dočasná, ale u některých jedinců může trvat i dvacet minut.

7. Vyplavuje se růstový hormon.

Růstový hormon se zdaleka netýká jen dětí, ale vyplavuje se i u dospělých, jejichž tělesná výška se už nemění. Hraje roli například i růstu svalů, nebo hojení ran.

8. Reguluje se hormon hladu.

Hormony regulující pocit, konkrétně leptin a ghrelin, se vyplavují v průběhu spánku. To je také důvod, proč se vám nebude dařit hubnout a budete spíše přibírat na váze, pokud svému tělu nedopřejete dostatek kvalitního spánku.

9. Můžete chodit, mluvit i řídit.

Podivné chování, které se u některých jedinců ve spánku vyskytuje, se odborně nazývá parasomnia, a je poměrně neškodné. Chůze ve spánku, mluvení a podobně se vyskytuje typicky v třetí fázi NREM fáze a týká se přibližně patnácti procent lidí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Spánkové polohy: Jak se podepíší na vašem zdraví
Jak vás zabije nedostatek spánku
Důvody, proč vstávat brzo
Největší mýty o dětském spánku
Věty, které nikdy neříkejte nevyspalým rodičům
7 signálů, že málo spíte