Menu
Úvod  › 

Zvyky, které vám zničí zdraví stejně jako kouření

Nekouříte? Gratulujeme! Jenže možná se místo toho dopouštíte jiných zdravotních hříchů, které vám škodí úplně stejně jako cigarety. Jen o tom nevíte.

Nikdy jste nevykouřili jedinou cigaretu a radujete se, že tak máte pevné zdraví pojištěné? Zpomalte. To, že nekouříte, je samozřejmě vynikající zpráva, jenže bohužel existuje celá řada zvyků, které vám zdraví poničí úplně stejně jako cigarety. Víte, o které jde?

Celodenní sezení.

I když pravidelně sportujete, dlouhodobé sezení (ať už za stolem, nebo v autě) vám přihraje spoustu zdravotních problémů. Podle výzkumu provedeného v Alberta Health Services-Cancer Care v Kanadě souvisí dlouhodobé sezení se zvýšeným výskytem rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty i plic. Snažte se minimalizovat čas, který strávíte sezením. A i když je jasné, že náplň svého zaměstnání jen těžko změníte, omezte alespoň po práci sezení před televizí a podobně. Každých deset minut, které prosedíte, se negativně odrazí na vašem zdraví. Pamatujte si to.

Jíte příliš masa a sýrů.

Živočišné proteiny obsahují růstové hormony, které jsou spojovány s rakovinovým bujením. Podle studie provedené na University of Southern California, jejíž výsledky byly publikovány v magazínu Cell Metabolism, lidé, kteří konzumují velké množství živočišných bílkovin, mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu. Myslete na to, že byste část živočišných proteinů měli nahradit rostlinnými. Například fazole obsahují srovnatelné množství proteinů jako některé druhy masa.

Znečištěná domácnost

Je zřejmé, že i když žijeme ve znečištěném životním prostředí, individuálně vy to můžete jen těžko změnit. Nicméně možná si ani neuvědomujete, že váš domov se potýká s úplně stejným znečištěním jako vzduch venku. Vaření, ale především pečením a smažením se do vzduchu vaší domácnosti uvolňují aromatické uhlovodíky, které jsou mimo jiné obsaženy i v cigaretovém kouři a způsobují záněty dýchacích cest.

Návštěvy solária

Nedávno provedená studie, zveřejněná v magazínu Journal of the American Medical Association, odhaduje, že jen v USA stojí solária každoročně za č420 000 případů rakoviny kůže. Oproti tomu kouření může za každoroční nárůst 226 000 případů rakoviny plic.

Nedostatek spánku

Nemůžete stále najít čas na to, abyste se konečně vyspali? Chronická spánková deprivace souvisí s vysokým krevním tlakem, zvýšeným rizikem srdečního infarktu, mozkové mrtvice, obezity a řadou dalšíh zdravotních problémů. Podle odborníků se spánková deprivace, kdy nespíte denně minimálně šest až sedm hodin denně, má stejný vliv na vaše zdraví jako vykouření několika cigaret.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Prohřešky, které vám vaše pleť neodpustí
Jak jíst, když přestáváte kouřit
Signály, podle kterých se pozná zdravý muž
20 zdravotních tipů, které byste měli znát
Jak vám kouření zničí vzhled
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit