Menu
Úvod  › 

5 triků, které zlepší vaše fotografie

Dejte konečně vale fotkám, na kterých vypadají fotografovaní jako hejno zmrzlých trpaslíků. Následujících pět triků patří do základní výbavy fotografa.

Už jen těžko byste v současné době hledali člověka, který nevlastní digitální fotoaparát. Dnešní generace dětí je suverénně nejfotografovanější a každá rodinná oslava je dokonale zdokumentována. Jenže na kolik z těch stovek fotek, které uděláte, jste skutečně hrdí? Než příště zase začnete zuřivě mačkat spoušť, zkuste se inspirovat následujícími pravidly. Na vašich fotografiích to bude poznat!

1. Nefoťte proti světlu.

Možná vám připadá lákavé posadit svůj model proti velkému oknu nebo před vánoční stromek osvětlený svíčkami, ale takové fotky se jen málokdy podaří. Velmi pravděpodobně nebude z obličeje fotografovaného vidět nic než tmavá šmouha. Pokud se vám podaří zachytit nějaké detaily, stíny budou tak ostré, že ani nepoznáte, koho jste to vlastně chtěli fotografovat.

2. Přizpůsobte úroveň.

Většina lidí pořizuje všechny fotografie ve stoje. Jenže zejména když fotografujete děti, zapomeňte na fotky z perspektivy dospělého. Snažte se dostat objektivem na úroveň jejich očí, takže si klidně klekněte, dřepněte na bobek, nebo sedněte.

3. Přirozený vzhled.

Lidé na většině fotek vypadají poněkud strnule. Vaše snímky by měly zachycovat smích, pohyb, náladu a vystihovat atmosféru okamžiku. Soustřeďte se spíše na momentky a zapomeňte na uměle naaranžované fotky. Jestliže si chcete být jisti, že se na vašich snímcích skutečně nevyskytne přirozený úsměv, požádejte o něj fotografované.

4. Přiblížení.

Jednou z největších chyb, které můžete při focení udělat, je snaha vtěsnat do fotografie všechno, co se nachází ve vašem zorném úhlu. Výsledkem je přecpaná fotografie, kde jsou místo postav barevné šmouhy v pozadí. Nebojte se použít zoom, nebo ještě lépe přijít s fotoaparátem blíž k fotografovanému objektu.

5. Věnujte pozornost detailům.

Brýle mohou odrážet světla, blesk, nebo způsobovat červené oči. Nejhůř budou vypadat na fotce lidé oblečení v puntíkovaných šatech. Pokud je vyfotografujete zpředu, opticky budou mnohem silnější. Při fotografování ve skupině se snažte rozdělit osoby tak, aby nestáli vedle sebe lidé ve stejně barevném oblečení, jinak budete mít na snímku například červené stvoření se třemi hlavami.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy, jak fotit jako profesionál?
5 tipů, jak vypadat skvěle na fotkách
50 svatebních fotek, které chce každá
Jaké jsou pravidla focení dětí?