Menu
Úvod  › 

Kdy žárlí ženy (a kdy muži)?

Při večeři se dívá číšnici do hlubokého výstřihu a vás to nechává klidnou. Když ale začne básnit o své kolegyni a jejích schopnostech, nepříjemně vás bolí u žaludku. Jak se liší žárlivost mužů a žen?

Představte si, že váš milovaný se zajímá o nějakou jinou. A teď si představte následující dva scénáře: a) zjistila jste, že se do té ženy zamiloval b) zjistila jste, že s ní měl bezvýznamný sexuální úlet. Samozřejmě, že obě situace jsou bolestivé, ale jedna z nich je horší. Pokud uvažujete stejně jako většina žen, zvolíte pravděpodobně první.

Podle Davida Busse, profesora evoluční psychologie na texaské univerzitě, je žárlivost u obou pohlaví zdravá a nezbytná pro fungování vztahu. Buss provedl na toto téma výzkum, kterého se zúčastnili muži i ženy ze Spojených států, Nizozemí, Německa, Japonska, Korei a Zimbabwe. Většina respondentek vypověděla, že mnohem víc by jim vadila partnerova emoční nevěra, v níž by byl citově zainteresován. Muži zase citlivěji reagovali na sexuální románek.

Rozdílné vnímání nevěry i pojení žárlivosti mezi pohlavími je, podle Davida Busse, typickým výsledkem evoluce. Protože se plod vyvíjí v ženině těle, je obtížné určit s jistotou, kdo je otec. Pro muže je tudíž nepřijatelná představa, že by měl živit dítě někoho jiného, a citlivěji proto vnímají i pouhý sexuální úlet. Nevěra ženy ohrožuje mužovu příležitost předávat své geny dál a vystavuje ho riziku, že bude živit geny svého rivala. Ženy tento problém nemají, protože mateřství je vždy jisté. Jsou proto schopné vyrovnat se lépe se sexuálním románkem partnera.

Nicméně prehistorické ženy měly jiný problém. Jejich hlavním úkolem bylo udržet si přitažlivost pro svého partnera a zajistit tak péči i ochranu pro své děti. To je také důvod, proč se ženy po provalené nevěře partnera ptají, jestli svou milenku miluje. I když je sexuální úlet bolestnou záležitostí, emoční připoutání k jiné ženě, zvyšuje rapidně riziko, že muž naváže nový vztah a bude mít další děti.

Lidská žárlivost má kořeny v naší minulosti a souvisí do značné míry se zajišťováním potomstva. "Žárlivost není projevem nezralosti, ale důležitým citem, který pomáhal našim předkům v přežití. Velmi podstatnou součástí vztahu je i v současné době, kdy chrání partnerství před vetřelci. Pokud na sebe partneři nežárlí, jde o signál, že se vztahem není něco v pořádku," uzavírá Buss.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Je váš vztah normální?
15 sekund, které rozhodnou o osudu vaší lásky
Vztahové krize: Kdy je očekávat?
4 způsoby, jak zničit jakékoli manželství