Menu
Úvod  › 

Nejčastější chyby při výběru brýlí - na co si dát pozor?

Brýle jsou dnes považovány za módní doplněk, který zvýrazní a umocní vaší osobnost. Nosit brýle není rozhodně žádná hanba a naopak si je dnes pořizují i ti, kteří žádnou oční vadou netrpí a mají nasazená pouze skla. Brýle dokážou zvýraznit, podtrhnout, ozvláštnit. Jsou stylovým doplňkem, ať už kráčíte do práce, na obchodní schůzku, kafe s kamarádkou či míříte do sportovního centra.

A protože je dnes výběr brýlí tak pestrý, páchají se při jejich výběru chyby. Zvlášť ti, co si kupují brýle prvně. Společně se dnes podíváme na nejčastější chyby při nákupu brýlí.

Nevhodně zvolená velikost obruby

Velikost obruby se uvádí na vnitřní straně stranice. Tato čísla uvedená v milimetrech označují velikost stranice, očnice i nosníku. Pokud již tedy nějaké brýle vlastníte, máte výběr snadnější.

Jestliže však brýle vybíráte poprvé, pak dbejte na tyto zásady:

  • Brýle by neměly být širší, než jsou vaše lícní kosti
  • Oko musí být umístěno na středu očnice
  • Obruba by měla být maximálně v úrovni obočí, ideálně o trochu níže (u dioptrických brýlí). Sluneční brýle můžete mít dle aktuálních trendů různých velikostí a tvarů.
  • Výšku posazení brýlí lze přizpůsobit roztažením či stažením nosníků

Brýle by vás neměly nikde tlačit, ale měly by pevně sedět a neklouzat po tváři. Špatně vybrané obruby nadělají více škody než užitku.

Výběr materiálu

Brýle se dnes vyrábějí z různých materiálů - plast, ocel, titan a další kovy. Někdy může jít o kombinaci několika materiálů. Než si vyberete ty pravé, ujistěte se, že netrpíte alergií na některý typ kovu. V takovém případě je možné vybírat brýle pro alergiky, které jsou vyráběné z vhodnějších typů kovů. Dále pak dejte přednost pevnosti a stálosti. Brýle vybírejte také podle hmotnosti, ačkoliv se to nezdá, může být právě toto kámen úrazu. Nezapínejte, že brýle budete mít celý den na nose.

Výběr obruby

Brýlové obruby se nevybírají pouze podle toho, zda perfektně sedí, ale také podle toho, zda budou korespondovat s vaší osobností. Brýle Prada jsou sice úžasné, ať už vybíráte z jakékoliv kategorie, ale v potaz musíte vzít tvar obličeje, váš životní styl, ostatní doplňky i oblečení. Dále pak účes a barvu vlasů. Přemýšlejte, zda budete brýle nosit do práce, jezdíte autem či na kole. V potaz tak musíte vzít i odolnost proti nárazům. Anebo máte brýle i jako odvážný módní výstřelek? Přemýšlejte, než nakoupíte.

Vlastníte pouze jedny brýle

Častou chybou je, že mnoho lidí vlastní pouze jedny brýle a ty využívá na všechno. Jiné brýle se hodí pro běžné nošení, jiné pro

  • formální příležitosti
  • sportování
  • pobyt na pláži
  • anebo při sběru hub
  • či čtení knížky

Pořiďte si vícero brýlí s ohledem na danou činnost, společnost a momentální užitek i případný vzhled. Někdy jde pouze o funkčnost, ale jindy nás brýle reprezentují.

Špatně zvolená barva

Barva obruby brýlí by měla být buď universální, případně i výstřední barvy, pokud máte k tomu co nosit. Vzít si však výstřední brýle k obleku na konferenci, to by nebylo asi to pravé ořechové. Nenechte se proto při nákupu strhnout pouze jedním směrem a barvu si opravdu pořádně promyslete. Nikde není uvedeno, že nemůžete vlastnit hned několik kousků, pro různé příležitosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Oblečení, doplňky a móda