Menu
Úvod  › 

Fakta o dopravních nehodách, která vás šokují

Pokud při řízení auta telefonujete, zvyšuje se pravděpodobnost nehody o čtyři sta procent. Každých dvanáct minut někdo na světě zemře v důsledku dopravní nehody. Většina nehod se stane ve vzdálenosti do deseti kilometrů od domova řidiče. Následující fakta o dopravních havárií vás určitě překvapí.

1. Dopravní nehody jsou, podle celosvětových statistik, druhou nejčastější příčinou úmrtí osob mezi dvěma a pětadvaceti lety.

2. Na českých silnicích zemře každý rok přibližně sedm set lidí, nejčastějším důvodem je nepřiměřená rychlost. Už dávno neplatí, že nejkritičtější jsou Velikonoce a Vánoce, například vloni zemřelo nejvíc lidí na silnici 19. srpna.

3. Dvakrát víc dopravních nehod způsobí muži než ženy a také v autech častěji umírají. Je to kvůli tomu, že muži jezdí rychleji než ženy, více riskují, jsou za volantem agresivnější, řídí častěji pod vlivem návykových látek a nepoužívají bezpečnostní pásy.

4. Jenom skutečnost, že si zapnete bezpečnostní pás, sníží riziko úmrtí při dopravní nehodě o padesát procent. Přitom však muži používají pásy o deset procent méně než ženy.

5. Většina nehod se stane ve vzdálenosti do deseti kilometrů od domova řidiče.

6. Než stihnete dočíst tento text, na světě se stanou další čtyři dopravní nehody. Každých dvanáct minut při dopravní nehodě někdo zemře.

7. 4,6 sekund trvá, než napíšete a odešlete průměrnou SMS zprávu. Takže za tu dobu, co se díváte na displej telefonu, ujedete poslepu délku fotbalového hřiště. Stále máte pocit, že se nemůžete nic stát?

8. Pokud při jízdě autem telefonujete, zvyšuje se pravděpodobnost, že nabouráte, o čtyři sta procent.

9. Nejvíc lidí umírá v autech, která se při nehodě převrátí na střechu.

10. Téměř dvě třetiny dětských obětí dopravních nehod tvoří chlapci.

11. Celosvětově je téměř čtyřicet procent dopravních nehod způsobeno alkoholem za volantem.

12. Největší pravděpodobnost, že nabouráte, je mezi půlnocí a třetí hodinou ranní.

13. Největší pravděpodobnost, že vaše dítě zemře na následky dopravní nehody, je mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední.

14. Nejčastěji při dopravních nehodách umírají lidé ve věku od šestnácti do dvaceti let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vybrat dětskou autosedačku
Největší viník nehod? Rádio!
Jak přežít v potápějícím se autě
Tragédie zadního sedadla: Smrt z přehřátí
Ženám se líbí muži, kteří umí parkovat
Většina dětí není v autosedačkách správně připoutána