Menu
Úvod  › 

4 největší dětské zlozvyky: Jak na ně

Je závislé na dudlíku, musíte ho uspávat houpáním, nebo potřebuje ke spánku absolutní klid. Děti propadnou zlozvykům velmi rychle, ale jejich odvykání je velmi obtížné. Víte, jak na ně?

Zpočátku se vám to jeví jako neškodná libůstka, která vás nijak nevzrušuje, ale najednou zjistíte, že vaše tříleté dítě není schopné usnout samo. Měnění dětských zlozvyků vás potom bude stát spoustu energie a nervů. Tady je pět největších dětských zlozvyků, se kterými se rodiče obvykle potýkají:

Uspávání houpáním

Pokud budete své dítě pravidelně uspávat houpáním, znemožníte mu osvojit si základní schopnost: naučit se usnout samo a utišit samo sebe, když se v noci vzbudí. Začne to úplně nenápadně, když novorozeně kolébáte po krmení, abyste mu ulevili od bolavého bříška a ono se při tom navykne usínat. Protože je pro něj příjemné, vyžaduje tento způsob uspávání stále. I když už dávno nemá problémy s nadýmáním a kojené přestalo být před několika měsíci, pravidelně ho ukolébáváte ke spánku.

Je nutné, abyste dítě ukládali do postýlky v době, kdy je sice už velmi unavené, ale stále vzhůru. Choďte k němu v pravidelných intervalech (například každých pět minut) a uklidňujte ho, ale nevyndavejte ho z postýlky ven. Doba jeho pláče se bude postupně zkracovat a dítě si zvykne usínat samo.

Používáte jídlo k uklidnění

Dětští lékaři souhlasí s tím, abyste dítěti dali jíst, kdykoli si řekne. Ale často rodiče používají láhev nebo jídlo k tomu, aby uklidnili plačící dítě a ničí mu tak stravovací návyky. Děti starší než půl roku nepotřebují jíst tak často jako novorozeňata. Pokud vaše dítě pláče a vy si nejste jisti, zda má hlad, zkuste mu nabídnout něco zdravého, jako ovoce, nebo kousek zeleniny. V žádném případě se jej nesnažte uklidnit sladkostmi.

Potřebuje absolutní klid

Těžko najdete hlučnější prostředí, než je děloha matky a buďte si jistí, že vaše dítě nepotřebuje být obklopené absolutním tichem. Pokud ho naučíte usínat v tichu a budete jej obklopovat prostředím s minimem hluků, koledujete si o velké problémy. Dítě je schopné usnout prakticky kdekoli. Pokud dítě spí, není důvod, proč byste měli v bytě šeptat, vyhýbat se domácím pracím, nebo nezapínat televizi. Dítě si na hluk zvykne rychle a zejména permanentní zvuk (jako například pračka, televize, nebo myčka) mu nebude vadit.

Vyžaduje stále dudlík

Dudlík je skvělý k uklidnění dítěte, ale jeho přílišné a příliš dlouhé používání patří k nejčastějším dětským zlozvykům. Navíc může způsobovat problémy s postavením zubů a vést k pozdějším dentálním problémům. Pokud máte pocit, že už je vaše dítě na dudlík příliš velké, zkuste mu vysvětlit, že je určen jen pro malé dítě. Navštivte spolu nějaké miminko a odevzdejte mu ho.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Děti a peníze: Základní pravidla výchovy
7 chyb, které dělají rodiče při výchově
Proč děti lžou: Kdy se máte bát
Jak přežít s dětmi horké počasí