Menu
Úvod  › 

Kdy pořídit dětem mobilní telefon?

Kdy je správný čas na to, abyste svému potomkovi pořídili vlastní mobilní telefon? Měl by ho mít k dispozici už na základní škole, nebo je lepší čekat až se stane středoškolákem? A co všechno byste měli při koupi mobilního telefonu dítěti zvážit?

Někteří rodiče považují mobilní telefon za klíčový nástroj k tomu, aby se svými malými dětmi zůstali v kontaktu, i když spolu zrovna fyzicky nejsou. Ostatní argumentují tím, že mobilní telefony nepatří do rukou dětem, protože je předčasně vystavují takovým nebezpečím, jako je sexting, obtěžování po telefonu a dalším nebezpečím. Kdy je tedy ten správný čas pořídit dětem mobilní telefon?

Podle nedávné studie vlastní třetina osmiletých dětí vlastní mobilní telefon. Ve skupině osmiletých vlastní mobilní telefon častěji chlapci než děvčata. Mezi desetiletými už vlastní mobilní telefon téměř čtyřicet procent a mezi středoškoláky už to je třiaosmdesát procent. Podle autorů výzkumu z toho jasně vyplývá, že rodiče by měli své děti poučit o nebezpečí číhajících na internetu a mobilních telefonech už v předškolním věku. K poučení totiž dochází často příliš pozdě.

Nebezpečí vyplývající z používání moderních technologií dětmi se přitom nevyplácí podceňovat. Podle studie se s obtěžováním po mobilním telefonu nebo internetu setkala polovina dětí na střední škole. Právě poučení a diskuse s dětmi o tom, jaká nebezpečí jsou s používáním mobilního telefonu spojeny a jak jim předcházet, by měla být prvním krokem, který bude pořízení telefonu předcházet.

Na otázku, kdy je nejvhodnější čas pro pořízení mobilního telefonu dítěte, neexistuje jednoznačná a všeobecně platná odpověď. Záleží na rodinné situaci, stupni vyzrálosti dítěte a na to, zda dítě mobilní telefon skutečně potřebuje a využije jej. Podle výzkumů nejvíc rodičů pořídí svému potomkovi mobilní telefon na začátku dospívání, protože s ním chtějí být v kontaktu, když je dítě právě mimo jejich přímý dohled.

Užitečné tipy:

- Zvažte, zda dítěti nekoupit mobilní telefon s pouze několika předvolenými čísly, na které může dítě volat. Můžete omezit i čas hovorů a vyhnout se tak nepříjemným překvapením při placení telefonních účtů.

- Zralost a odpovědnost dítěte jsou podstatnější než jeho fyzický věk.

- Berte v úvahu i další vývojové znaky dítěte. Přemýšlejte například o tom, zda soustavně neztrácí své osobní věci. Je zodpovědné a můžete mu věřit? Jste si jistí, že dokáže používat mobil sprvným a bezpečným způsobem?

- Nezapomínejte na to, že každé dítě je zcela jiné a skutečnost, že jeho sourozenec byl už v jeho věku na mobil "zralý", nevypovídá nic o tom, zda je na něj zralé i druhé dítě.

- Přemýšlejte o tom, zda vaše dítě telefon skutečně potřebuje a upotřebí. Užitečný je telefon určitě například v případě dítěte, které často cestuje nebo se pohybuje mezi několika místy (například navštěvuje několik kroužků). Pokud však dítě většinu času tráví pod vaším dohledem, je koupi mobilního telefonu zbytečná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co dělat, když vaše dítě kouří
Mobily jsou desetkrát špinavější než záchod
Test: Jaký je váš styl výchovy dětí?
5 věcí, které dospívající na svých rodičích nesnáší
Lhaní u dětí: Co s tím můžete dělat