Menu
Úvod  › 

Čím méně budete spát, tím více budete jíst

Snažíte se zhubnout? Pokud nebudete dost spát, hubnutí se vám nepovede, protože čím méně budete spát, tím víc jídla spořádáte.

Čím méně spánku si dopřejete, tím větší bude obvod vašeho pasu. Zjistila to nová studie. Její účastníci strávili dva týdny ve spánkové laboratoři a vědci zjistili, že ti, kteří měli omezený spánek pouze na pět hodin denně, přibrali za tu dobu v průměru víc než jedno kilo. Když se potom začali spát devět hodin denně, velikost jejich porcí se značně zmenšila a dokonce začali hubnout.

Autoři výzkumu sledovali, spalování a příjem kalorií respondentů a zjistili, že ti lidé, kteří měli nedostatek spánku, potřebovali mnohem větší porce a pociťovali větší hlad než ostatní. Odborníci předpokládají, že je tomu tak proto, že nevyspalý organismus trpí nedostatkem energie, který se snaží kompenzovat vyšším kalorickým příjmem. V praxi tedy budete mít, coby nevyspalí, například mnohem větší chuť na sladkosti, protože ty znamenají rychlé cukry, které nárazově zvednou hladinu vašeho krevního cukru. Problém je v tom, že váš kalorický výdej se nijak nezmění, takže tělo začne vaše obří porce ukládat v podobě špeků.

"Nedostatek spánku sám o sobě k přibírání na váze nevede," říká vedoucí výzkumu Kenneth Wright. "Nicméně pokud se dost nevyspíte, povede to k tomu, že sníte mnohem víc, než ve skutečnosti potřebujete."

Výzkumu se zúčastnili muži i ženy v průměrném věku dvaadvaceti let. Tři noci mohli spát a jíst respondenti tak dlouho, jak sami chtěli a potřebovali. Počet prospaných hodin i zkonzumovaných kalorií se pečlivě zaznamenával. Potom byli účastníci výzkumu rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna mohla spát až devět hodin denně, zatímco druhé bylo dovoleno spát pouze pět hodin. Po pěti hodinách byli její účastníci vzbuzeni. V průběhu této části experimentu mohli jíst účastníci tolik, kolik sami chtěli.

Vědci přitom zjistili, že ti respondenti, kteří mohli spát pouze omezený počet hodin, zkonzumovali o šest procent více kalorií než lidé, kteří se vyspali dosyta. I když nevyspalí respondenti zkonzumovali mnohem méně jídla ke snídani, ve zbytku dne jedli mnohem více než ostatní a jejich kalorický příjem stoupal především ve večerních hodinách.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Získejte skvělou postavu v práci
O hubnutí rozhoduje i to, kdy jíte
6 nejčastějších mýtů o hubnutí
Zhubnete při domácích pracích?
Nejšílenější diety světa