Menu
Úvod  › 

Mobily jsou desetkrát špinavější než záchod

Přikládáte si ho několikrát denně k obličeji. Víte ale, že mobilní telefony jsou semeništěm bakterií a obsahují jich desetkrát víc než záchodové prkénko?

Na mobilních telefonech se nachází desetkrát více bakterií než na záchodovém prkénku. Přesto i odborníky poněkud překvapil nedávný případ z Ugandy, kde se muž nakazil ebolou právě kontaminovaným mobilem. Mobilní telefon totiž ukradl z nemocnice, kde byli nakažení ebolou hospitalizováni. I když podobný typ nákazy vám velmi pravděpodobně nehrozí, mikrobiologové varují, že mobilní telefony jsou skutečně semeništěm bakterií.

Problém je podle odborníků v tom, že na rozdíl od záchodové mísy a prkénka mobilní telefon prakticky vůbec nečistíme. Záchod nebo umyvadlo si totiž automaticky spojujeme s mikroby, zatímco mobilní telefony a další předměty, které denně používáme, považujeme jaksi automaticky za čisté. Ačkoli tomu tak ve skutečnosti není.

Uvědomte si jen, kde všude telefonujete a kam svůj mobil odkládáte. A podle mikrobiologů navíc není hlavním problémem odkládání mobilu, ale spíše sdílení a půjčování telefonu mezi lidmi. Zkuste si vzpomenout, kolikrát za týden předáte mobil k uchu někoho dalšího, abyste sdíleli hovor. Šíření bakterií a možnosti nákazy přispívá i množství času, který trávíte s mobilem přitisknutým v těsné blízkosti obličeje a zejména úst. Většina lidí však mobilní telefony nečistí, protože má strach z jejich poškození.

I když si to řada lidí neuvědomuje, právě mobilní telefony mohou přispívat k šíření nakažlivých onemocnění. Není bez zajímavosti, že dalšími kritickými předměty, které jsou velmi frekventované z hlediska přenosu onemocnění, jsou firemní telefony v kancelářích, nákupní vozíky a tlačítka ve výtazích.

Přitom je prevence zcela jednoduchá. Stačí čas od času otřít mobilní telefon dezinfekčním ubrouskem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 způsobů, jak se vyhnout bacilům v posilovně
10 nejnebezpečnějších bacilů světa
Nejšpinavější místa, na která sahají vaše děti
Test: Jste posedlí bacily a hygienou?
Nejšpinavější jídla, která denně jíte