Menu
Úvod  › 

Co dělat, když vaše dítě kouří

Nachytali jste svého potomka, jak potají kouří. Jak se k postavit? Máte ho potrestat, vysvětlovat, přemlouvat? Inspirujte se, jak se vyrovnat s obtížnou výchovnou situací.

O zdravotních rizicích spojených s kouřením ví snad každý, slyšel o nich i váš dospívající potomek, jen se zkrátka rozhodl, že si je ověří na vlastní kůži a vy jste ho při zkoušení chytili. Úkol číslo jedna zní zachovat se tak, aby neměl chuť si kouření znovu zopakovat:

Reagujete klidně: Načapali jste své dítě, jak kouří? Snažte se, pokud možno, udržet své emoce na uzdě a zachovat klid. Váš potomek bude schopný mnohem lépe vstřebat a přijmout vaše argumenty, pokud je budete pronášet klidným hlasem, než pokud na něj budete řvát. I když jste vzteky bez sebe a máte rudo před očima, opakujte si stále, že jste tu v roli dospělého, který by měl mít situaci pod kontrolou.

Odstraňte pokušení: Uvědomte si, že nevíte jistě, jak dlouho už vaše dítko kouří a kolikátá je to cigareta. Odstraňte proto z jeho dosahu všechna lákadla a pokušení. Pokud sami kouříte, musíte mít pod kontrolou všechny cigarety v domě. Nenechávejte nikde volně povalovat krabičky, ani zapalovače.

Diskutujte: Pozor! Je velký rozdíl mezi poučováním a diskusí. Na poučování zapomeňte, protože tím se svému potomkovi rozhodně nepřiblížíte. Vsaďte na komunikaci, která je skutečně klíčová. Ptejte se, na jeho motivaci ke kouření, co si od toho slibuje, snažte se ho samotného dovést k tomu, aby si uvědomil argumenty, proč je kouření nesmysl. Pokud však sami kouříte, připravte se na to, že si budete muset sypat popel na hlavu.

Snažte se také zjistit, odkud bere cigarety, s kým a kde kouří. Jestliže budete muset sáhnout k radikálnějším opatřením (například omezení kapesného, omezení kontaktu s problematickými kamarády), budou se vám tyto informace velmi hodit. V případě, že budete muset skutečně sáhnout po rázných opatřeních, vysvětlete dítěti, proč je děláte a pokuste se o nich s ním promluvit.

Promluvte si s ním o dopadech, které kouření bude mít: žluté zuby, vrásky, rakovina, páchnoucí dech, dušnost, lámavé vlasy.... Zejména dospívající reagují citlivěji na poznámky o negativním dopadu na jejich vzhled než na zdravotní aspekty (například riziko rakoviny), které jsou pro ně obvykle příliš abstraktní a vzdálené. Snažte se mu přiblížit situaci, která je pro něj blízká... například bude se chtít líbat a bude mu po cigaretách páchnout z úst. Jestli se vám samotným podařilo s kouřením přestat, vyprávějte potomkovi, jak to bylo těžké a kolik vás to stálo sil.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ničí zdraví pasivní kouření?
Jak vám kouření zničí vzhled
8 způsobů, jak přestat kouřit
Nikotinové žvýkačky a náplasti při odvykání nefungují