Menu
Úvod  › 

Vaše tělo po porodu: Co máte čekat?

Obrovská nalitá prsa, povolené visící břicho, široké boky, kila navíc. Co vás čeká po porodu a na jaké tělo se máte připravit.

ice už nejste těhotná, ale o tom, že byste měla zpátky své původní tělo, si můžete nechat jen zdát. I když možná předpokládáte, že okamžitě po porodu získáte zpátky své ploché břicho a úzké boky, na návrat k původnímu stavu si budete muset počkat. A je otázka, zda k němu vůbec dojde. Například vaše prsa jsou stále enormně obrovská (a to bez ohledu na to, zda kojíte, nebo nikoli), a nejspíš máte stále tukové zásoby navíc, kterými se vaše tělo jistí pro případ, že by dítě potřebovalo sáhnout při výrobě mléka do nouzových rezerv. Vaše těhotenské břicho sice zmizelo, ale tuk na něm zůstal a teď je povislé, povolené a o svalech si můžete nechat jen zdát. Buďte ale trpělivá a dejte svému tělu čas, aby se vzpamatovalo po těhotenství a po porodu.

Prsa

Vaše prsa se definitivně nepodobají těm, která jste vlastnila před těhotenstvím, a už se jim také nikdy podobat nebudou. Po porodu jsou mnohem větší. Pokud plánujete kojit, zůstanou prsa zvětšená tak dlouho, dokud z nich budete kojit. Během tří dnů po porodu se nalijí mlékem, ztvrdnou, ztěžknou, budou pnout a nejspíš se budete cítit nepohodlně. Je důležité, abyste v tomto období nosila pohodlnou, ale pevnou podprsenku, která poskytne vašim ňadrům dostatečnou oporu. Jakmile dítě začne sát, pocit tlaku povolí a budete se cítit pohodlněji.

Pokud neplánujete kojit, budete na tom úplně stejně, protože vaše tělo je na kojení připravené. Vaše prsa se i tak naplní mlékem, ztěžknou a ztvrdnou. Trvá přibližně čtrnáct dnů, než žlázy přestanou produkovat mléko. Během této doby mohou být prsa stále bolestivě nalitá a budete pociťovat nepříjemné pnutí.

Nepokoušejte se ulevit tlaku ručním odstříkáváním mléka nebo jeho odsáváním: to dává tělu jen další signál, aby produkovalo více mléka a žlázy tak s jeho tvorbou neustanou. Pocit nepohodlí je dočasný a můžete si ulevit studenými obklady, nosit pevnou podprsenku, stahovat si pevně prsa a brát si ibuprofen proti bolesti. Rozhodně si nedávejte horkou vanu, ani nesprchujte prsa teplou vodou; obojí podporuje tvorbu mléka. Bohužel neexistuje žádná bezpečná léčba, která by tvorbu mléka potlačila.

Velikost břicha

Vaše těhotenské břicho zmizelo - tedy ne zcela, ale rozhodně je mnohem menší. Nicméně rozhodně neočekávejte, že své oblíbené džíny zapnete týden po porodu. Vaše děloha potřebovala devět měsíců na to, aby vyrostla a zvětšila se do této velikosti a bude potřebovat minimálně dalších šest týdnů na to, aby se vrátila do původní velikosti. Poporodní břicho je časté zejména po porodu druhého, třetího a dalšího dítěte. Svaly podbřišku už totiž nejsou schopné vrátit se zcela do původního stavu.

Velikost těla

Až se vás někdo těsně po porodu zeptá, kdy to čekáte, neurážejte se, ani nepropadejte hysterii. Je zcela normální, že tvar vašeho těla i jeho velikost bude po porodu hodně odlišná od vaší původní. Je taktéž normální, že vaše poporodní váha bude vyšší než ta, s níž jste otěhotněla. Je to logické, protože jen vaše prsa váží mnohem víc, děloha váží přibližně jeden kilogram namísto běžných šedesáti gramů. Další váha pochází z tukových zásob, které dítě potřebovalo v těhotenství. Pokud se zaměříte na kvalitní jídelníček, po šesti týdnech budete mít již téměř svou normální váhu. (Pokud kojíte, vaše tělo si nejspíš tukové zásoby ještě nějaký čas podrží, protože je potřebuje k tvorbě mléka. Po ukončení kojení ještě zhubnete.)

Pokud je vaše hmotnost po porodu mnohem větší než před těhotenstvím, chyba je někde jinde. Vaše kila navíc nemají nic společného s těhotenstvím, ale jednoduše s tím, že jíte víc, než stihnete spálit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Naučte se milovat své těhotné tělo
Co těhotným ženám nikdo neřekne
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Strach z porodu: Jak ho překonat