Menu
Úvod  ›   › 

8 důvodů, proč pít pivo

Patříte k milovníkům zlatého a pěnivého moku? Potom určitě oceníte osm věděcky podložených důvodů, proč byste jej měli pít ještě víc než doposud.

Vyrážíte dnes večer "na jedno" do své oblíbené hospody? Možná ani netušíte, kolik toho tím pro své zdraví děláte. Kvůli následujícím důvodům se vám vyplatí pít pivo v hojné míře:

1. Vaše srdce

Celá řada studií dokazuje, že mírná konzumace alkoholu, zejména potom piva, může významně redukovat riziko srdečních onemocnění, které jsou v Evropě zabijákem číslo jedna. Studie, provedená v roce 2006 na Beth Israel Deaconess Medical Center a Harvard School of Public Health, zjistila, že ti muži, kteří žili zdravým životním stylem a zároveň konzumovali mírné množství alkoholu, měli o čtyřicet až šedesát procent menší riziko srdečního záchvatu v porovnání s těmi muži, kteří důsledně abstinovali.

Pivo

2. Mrtvice

Kromě toho, že mírná konzumace piva udrží v kondici vaše srdce, zároveň zafunguje jako prevence proti výskytu mozkové mrtvice. K tomuto objevu dospěli lékaři z Harvard School of Public Health. Konzumací piva totiž snižujete riziko tvorby krevních sraženin, které blokují cévy a vedou k závažným poškozením.

3. Vysoký krevní tlak

Hypertenzí, neboli vysokým krevním tlakem, trpí jen v USA šedesát pět milionů lidí a je spojován se zvýšeným rizikem srdečního onemocnění a předčasným úmrtím. V roce 2007 zveřejnili holandští vědci výsledky studie, podle kterých existuje spojitost mezi hypertenzí a mírnou konzumací alkoholu, piva. Právě jeho přiměřená konzumace riziko hypertenze snižuje a zároveň snižuje i riziko úmrtí v důsledku srdečního onemocnění.

4. Diabetes

Studie ukazují, že lidé trpící diabetem, které konzumovali pravidelně mírné množství piva, měli menší riziko kardiovaskulárního onemocnění, které představují právě u diabetu nejčastější příčinu úmrtí. Výzkum také dokázal, že mírné popíjení piva může chránit před rozvojem diabetu typu 2. Vědci se domnívají, že jde pravděpodobně o důsledek vzrůstající citlivosti na inzulín a protizánětlivých účinků, které pivo má.

5. Kognitivní funkce

Zajímá vás, zda je pivo dobré pro váš mozek? Vědci tvrdí, že ano. Ve studii, která byla publikována v roce 2006 v magazínu American Heart Association, se ukázalo, že mírná konzumace piva je spojena se zlepšením kognitivních funkcí. Navíc studie z roku 2003, publikovaná v Journal of the American Medical Association, dokázala, že lidé starší pětašedesáti let, kteří konzumují od jednoho do šesti piv za týden, mají významně menší riziko demence než abstinenti.

6. Kosti

Provedené výzkumy ukazují, že pivo může hrát roli i v prevenci ztráty kostní hmoty a jejím znovuobnovení. Je tomu tak kvůli vysokému obsahu silikonu v pivu, který se v tomto nápoji vyskytuje ve formě OSA - tedy kyseliny ortosilické.

7. Delší život

Víc než padesát studií potvrdilo souvislost mezi mírnou konzumací piva a snížením rizika předčasného úmrtí, respektive úmrtí ve středním věku. S nadsázkou lze tedy říci, že s každým pivem si prodlužujete život.

8. Pocit lepšího zdraví

Lidé, kteří pravidelně a přiměřeně pijí pivo, mají pocit lepšího zdraví a stěžují si na méně zdravotních problémů, uvádí studie z roku 2001, publikovaná v magazínu Journal of Epidemiology and Community Health. Zároveň však její autoři upozorňují na to, že při nestřídmé konzumaci alkoholu je jeho efekt právě opačný.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro zatvrzelé pivaře
Co s vaším tělem provede alkohol
Všechno, co musíte vědět o alkoholu