Menu
Úvod  › 

Jak získat zpátky postavu po porodu

Po porodu nemusíte nutně koupit celý šatník o dvě čísla větší. Pokud budete dodržovat základní pravidla, vrátí se vám původní postava už po několika týdnech.

Jídelníček

- Zdravý jídelníček by měl být klíčovou částí vašeho poporodního snažení. Rozhodně musí obsahovat dostatek bílkovin, které jsou nezbytné pro obnovu tkání, tuky a sacharidy, které dodají dostatek energie, vlákninu kvůli trávení a dostatek minerálů. Pouze vyvážený jídelníček vám pomůže účinně překonat únavu a vyčerpání, se kterými se matky po porodu potýkají. Pokud budete vyčerpaná, zvyšuje se pravděpodobnost, že sáhnete po rychlých cukrech, jako je čokoláda a podobně.

- I když nemáte čas vařit, nerezignujte na zdravé stravování. Denně byste měla jíst pět porcí ovoce a zeleniny, obiloviny, maso, ryby a dostatek mléčných výrobků.

- Počítejte s tím, že i pokud se budete stravovat naprosto dokonale, budete potřebovat přibližně půl roku na to, aby se vaše postava vrátila po porodu zpátky k normálnu.

Krása

- Udělejte si čas sama na sebe, i kdyby to mělo být jen čtvrt hodiny denně.

- Striím vyhlaste boj okamžitě po porodu. Ačkoli ani ten nejdražší krém nedokáže zajistit, aby strie zmizely, pravidelným masírováním můžete redukovat jejich vzhled. Denně minimálně jednou masírujte své břicho, stehna, boky a pomozte tak své pokožce dostat se znovu do formy. Používejte hydratační krém na prsa (vyjma oblasti kolem bradavek, pokud kojíte).

- Těhotenská maska a další projevy zvýšené pigmentace, která je typická pro těhotenství, zmizí až za několik měsíců po porodu. Při pobytu na slunci proto důsledně používejte krém na opalování.

Cvičení na posílení pánevního dna

- V průběhu těhotenství a porodu svaly pánevního dna povolují v důsledku enormní zátěže. Odborníci proto velmi doporučují věnovat se pravidelně cvikům na jejich posílení. Tak například mnohem rychleji opět získáte potěšení ze sexu.

- Posilování svalů pánevního dna představuje i účinnou prevenci proti inkontinenci, která se u některých žen po porodu také objevuje. Teprve po dvou měsících posilování pánevního dna byste měla přejít k posilování přímých břišních svalů.

Cvičení

- Některé ženy se dostávají po porodu do formy rychleji než ostatní, ale obecně byste měla počkat alespoň dva měsíce po porodu, než začnete znova cvičit. Začínat se cvičením byste přitom měli pozvolna. Pokud jste rodila císařským řezem, měla byste čekat se cvičením minimálně půl roku.

- Podobně jako v těhotenství byste měli nejprve začínat s dlouhými procházkami, které představují ideální způsob, jak zhubnout a dostat se pozvolna zpátky do formy. Cvičení volte raději mírné (například plavání, aquaaerobic) a teprve postupem času zvyšujte intenzitu. Zpočátku se vyhýbejte běhání a skákání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte
Postava po porodu: Připravte se na horor
Vedlejší účinky epidurálu: Co vám může hrozit?
Správný spánek může zachránit vaše nenarozené dítě