Menu
Úvod  › 

Jak postavit dokonalý hrad z písku

Neztrapněte se před svými dětmi na dovolené a postavte jim hrad z písku, který jim budou závidět všechny děti z okolí.

Nedoufejte, že vás to mine, nebo že byste z toho dokázali nějak vyklouznout. Pokud pojedete o prázdninách kamkoli, kde se vyskytuje na jednom místě písek, voda a děti, zcela jistě budete požádáni, abyste předvedli své stavitelské schopnosti a vytvořili hrad z písku. Jestliže se chcete před svými potomky a jejich kamarády patřičně předvést, vybavte se nejprve dostatečně profesionálním vybavením. Rozhodně se vám bude hodit železná špachtlička, kterou budete uhlazovat hladké povrchy, jako jsou zdi, schody a mosty. Vybavte se také dostatečným množstvím nastříhaných brček na pití, kterými podepřete okna, dveře a další prostory, které by mohl ohrozit padající písek. Pokud nemáte dost vlastní fantazie, podívejte se na obrázky v Googlu a načerpejte inspiraci.

Začnete s pevnými základy. Nejprve vyhlubte kolem půdorysu hradu dostatečně hluboký vodní příkop. Uprostřed příkopu bude hromada písku, na jejímž vrcholku vytvoříte mělkou prohlubeň. Do té poté nalijte kbelík vody, snažte se vodu promíchat se pískem uprostřed a snažte se ho co nejvíc upěchovat. Základem úspěšné stavby je nalezení ideálního poměru mezi pískem a vodou. Naplňte kbelík stejným množstvím vody a písku, ale pozor! vždy přidávejte písek do vody a nikdy naopak. Směs by měla být vlhká a lepivá, zhruba v konzistenci malty.

Udělejte věž. Základ věže vám poskytne vlhký písek vyklopený z kbelíku. Opatrně písečný útvar upěchujte a uhlaďte po stranách. Nebude se tolik drolit. Ve vašem stavitelském úsilí vám také pomohou různé bábovky, z nichž vytvoříte další věžičky.

Pokud se chcete skutečně blýsknout, vytvořte ve vašem hradu i most mezi dvěma věžemi. Jestliže jste si namíchali skutečně kvalitní poměr vody a písku, bude vám stačit, pokud vezmete hmotu mezi dlaně a budete tlačit proti sobě, až se vytvoří jakási písečná placička, se kterou můžete dál pracovat. Jestliže se ale na podobnou vychytávku necítíte, můžete si pomoci brčky, kterými dvě věže spojíte, a následně na ně nanesete písečnou hmotu.

Ve finále dejte svému hradu tvar, uhlaďte všechny hladké povrchy špachtlí, naznačte cihlové zdivo, vytesejte schody. Čím víc fantazie projevíte, tím víc budou vaše děti nadšené.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rodinná dovolená: Tipy na její přežití
Dovolená s dítětem: Užitečné tipy
Cestovní seznam pro rodiče
5 nejoblíbenějších prázdnin pro tento rok
Letní test: Nejznámější prázdninové destinace