Menu
Úvod  › 

Zdravotní problémy, na které vás upozorňuje váš jazyk

Puchýřky, skvny, pálení, změna barvy jazyka. Signál, které k vám vysílá váš jazyk, vás mohou varovat a upozorňovat na skryté zdravotní problémy.

Pálení/boule pod jazykem

Pokud vás pálí pod jazykem, objevila se tam zašedlá nebo bílá bulka a ještě se k tomu přidají zakalené sliny (nemusí být), velmi pravděpodobně vás postihl zánět slinné žlázy. Ten může být způsoben tím, že slinnou žlázu ucpe nějaký cizorodý předmět, nebo je bakteriálního původu. Jen málokdo ví, že ve slinných žlázách může vzniknout i kamínek na podobném principu, jako vznikají například ledvinové kameny. Nespoléhejte na to, že váš stav sám od sebe spraví a navštivte lékaře.

Puchýřky a skvrny

Zdravý jazyk je růžový a relativně hladký bez boulí, výstupků, pupínků a boláků. Pokud si všimnete zarudných nebo naopak bělavých skvrn, pupínků či boláčků se zarudným okolím, případně nehojícího se boláčku, je potřeba okamžitě navštívit lékaře, protože by se mohlo jednat i o příznak rakoviny. Bohužel výskyt rakoviny úst vzrost v posledních deseti letech o pětadvacet procent v důsledku stále většího počtu nakažených lidským papillomavirem (HPV), který je významným rizikovým faktorem nemoci.

Tmavě červený jazyk

Tmavě červený jazyk vás obvykle upozorňuje na to, že byste měli zrevidovat svůj jídelníček a zařadit do něj mnohem víc vitamínů. Váš jazyk je totiž prvním místem, na kterém se projeví například nedostatek vitamínu B12. Právě tento vitamín je klíčový pro vytváření zdravých červených krvinek a jeho nedostatek může vést k anémii. Pokud už jste touto nemocí onemocněli, budete mít pocit, že váš jazyk je jakoby oteklý. Začněte užívat multivitamíny a především vsaďte na mnohem bohatší a vyváženější jídelníček.

Začernalý jazyk

Když zjistíte, že má váš jazyk nepřirozeně tmavý odstín, nejspíš vás to vyděsí, ale obvykle jde o důsledek užívání antibiotik. Ty poruší rovnováhu mezi bakteriemi v ústní dutině a nadměrný růst škodlivých kmenů bakterií. Právě ty zodpovídají za nepřirozený vzhled vašeho jazyka, ale nemusíte se bát, nejde o nic vážného a časem to samo odezní. Nicméně počítejte s tím, že nárůst bakterií může vést ke špatnému dechu, proto se soustřeďte více na hygienu ústní dutiny.

Oteklý jazyk

Oteklý jazyk může být projevem alergické reakce. Otok jazyka je velmi nebezpečný, protože otéct mohou i dýchací cesty a vy se začnete dusit. Vyhledání rychlé lékařské pomoci může být proto otázkou života a smrti.

Suchý, bělavý jazyk

Sucho v ústech je důsledkem toho, že vaše ústa neprodukují dostatek slin. Pocit nepříjemného vyschnutí v ústech může být způsoben nerovnováhou bakterií. Pokud s nebudete svůj zdravotní problém léčit, zvyšuje se riziko onemocnění dásní a zubního kazu, protože sliny obsahují minerály, které udržují zuby zdravé. Snažte se pít co největší množství vody a používejte zvlhčovač vzduchu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pochybné zdravotní trendy: Za které se nevyplatí utrácet
Jak vás zabije nedostatek spánku
7 zdravotních lekcí z celého světa
Kombinace potravin, které vám poškodí zdraví
Test: Jste hypochondr?